banner39

banner35

Hindistan'ın baş yargıcına mektup: Müslümanlara yönelik artan nefret söylemine karşı harekete geçin

Bir grup milletvekili, Hindistan'da son dönemde Müslümanlara yönelik artan nefret suçlarına karşı harekete geçilmesi için çağrı yaptı.

Asya 28.12.2021, 11:40
Hindistan'ın baş yargıcına mektup: Müslümanlara yönelik artan nefret söylemine karşı harekete geçin

Milletvekilleri, ülkenin baş yargıcı NV Ramana'ya mektup yazarak, Müslümanların soykırıma uğratılması çağrısında bulunulan son dönemdeki 2 olay hakkında harekete geçmesini istedi.

Çağrı, muhalefetteki Kongre Partisinin üyelerinin Başbakan Narendra Modi'nin konuyla ilgili sessizliğini eleştirmesi ardından geldi.

Milletvekillerinin mektubunda, Hindu din adamlarınca yapılan açıklamaların sadece nefret söylemi değil, tüm bir topluluğun öldürülmesi için açık çağrı olduğuna yer verildi.

Mektupta, "Konuşmalar sadece ülkemizin birlik ve bütünlüğünü değil, milyonlarca Müslüman vatandaşın hayatını da tehlikeye atmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Hindistan'ın Uttarakhand eyaletinin Haridwar şehrinde Hindu din adamlarınca 17-19 Aralık'ta düzenlenen etkinlikte ülkedeki Müslümanlara "soykırım" çağrısında bulunulmuştu.

19 Aralık'ta ise Yeni Delhi'de düzenlenen ayrı bir programda Hindu liderlerin, Müslümanları hedef alarak, "Hindistan'ı Hindu bir ulus yapmak için ölmek ve öldürmek" için yemin ettikleri aktarılmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?