Hindistan, İtalya'dan helikopter alım ihalesini iptal etti

Hindistan savunma bakanlığı, İtalyan helikopter üreticisi Finmeccanica firmasıyla yaptığı helikopter ihalesini, rüşvet iddialarından dolayı iptal etti

Hindistan, İtalya'dan helikopter alım ihalesini iptal etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan Savunma Bakanlığı, İtalyan helikopter üreticisi Finmeccanica ile yaptığı 770 milyon dolarlık helikopter ihalesini iptal etti.

Hindistan hükümeti, İtalyan helikopter üreticisi Finmeccanica firması yöneticisinin rüşvet suçlamasıyla tutuklanmasının ardından, firmadan almayı kararlaştırdığı 12 AW101 helikopterlerine yaptığı ödemeleri dondurmuştu. Firma yöneticisinin, uluslararası savunma ihalelerini almak için devlet yöneticilerine rüşvet verdiği iddia ediliyordu.

Hindistan savunma bakanlığı geçtiğimiz Şubat ayından bu yana ödemelerini durdurduğu firma ile anlaşmalarını iptal ettiğini açıkladı. Ülke medyasına yansıyan bu rüşvet iddialarının Mayıs 2014'te yapılması planlanan seçimler öncesinde Hindistan hükümetini zor durumda bıraktığı söyleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Finmeccanica yetkilileri, firmalarının tüm işlem ve anlaşmalarının yasal prosedürler çerçevesinde yapıldığını ve etik kurallarına tamamen uyulduğu ifade edildi. Firma yetkilileri haklı olduklarını ve kendilerini savunacaklarını kaydetti.

Hindistan'ın İtalyan firmasıyla anlaşmasını iptal etmesinin ardından, diğer ülkelerin üretici firmaları Hindistan pazarına yönelmiş durumdalar. 

Hindistan İtalyan firmasından sipariş ettiği helikopterlerin üç tanesini teslim almış durumda. Ödemesi yapılan ancak henüz teslim edilmeyen helikopterlerle ilgili atılacak adımlar ise henüz netlik kazanmış değil. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 10:49
banner53
YORUM EKLE

banner39