banner39

Hindistan ordusu Keşmirlileri tehdit ediyor

Hindistan ordusu, Keşmir'de bir arazide mayın bulunmasını bahane ederek bölgedeki Keşmirli köylülerin evlerinde aramalar yapıyor, Keşmirliler bunun bir sindirme politikası olduğunu ifade ediyor

Asya 08.04.2014, 12:59 08.04.2014, 12:59
Hindistan ordusu Keşmirlileri tehdit ediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan ordusu Keşmirli köylüleri korkutarak sindirmeye çalışıyor. Keşmir'deki bir köy civarında bulunan mayını bahane ederek bölgeyi kuşatan Hindistan askeri, evlerde aramalar yapıyor.

Keşmirliler, Hindistan ordusuna mensup askerlerin, bölgede mayın bulduklarını, mayını imha edeceklerini ayrıca, köylülerin evlerinde silah ve patlayıcılar olduğuna dair istihbarat aldıklarını söyleyerek evlerde aramalar yaptığını söylüyor. 

Köylüler, silah ve patlayıcıların bahane olduğunu, Hindistan askerinin asıl amacnının köylüleri korkutarak sindirmek olduğunu söylüyor. Köylüler, 1991 yılında, Hindistan ordusuna mensup bazı askerlerin, 50 Keşmirli kadına tecavüz ettiğini, kendilerinin ise bu olayın hesabını sormak için mücadele yürüttüğünü belirtiyorlar. Hindistan ordusunun da bu olayı unutturmak için köylüler üzerinde baskı ve tehdit oluşturmaya çalıştığını belirtiyorlar. 

Hindistan ordusunun uyguladığı baskılarla ilgili konuşan Keşmirli köylülerden Abdulsamed Dar, Hindistan ordusunun bütün çabalarının boş olduğunu, Keşmirli kadınlara yapılanların peşini bırakmayacaklarını ve bunun hesabını soracaklarını söyledi.

Keşmir, Hindistan ve akistan arasında bulunan ve yıllardan beri ihtilaflı olan bir bölge olarak biliniyor. Keşmir'deki halkın neredeyse tamamı Müslümanlar'dan oluşuyor. Hindistan'ın işgalci olarak bulunduğu Keşmir topraklarında yaşayan halk Pakistan'a bağlanmak istiyor. 

Keşmirliler 1989 yılından bu yana, Hindistan işgalinden kurtulmak için mücadele veriyor. Hindistan bölgede 600 bin asker bulunduruyor. 

Keşmir krizinde şimdiye kadar 70 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?