banner39

Hindistan Pakistan barış görüşmelerine 'Wani' molası

Hindistan kontrolü altındaki Keşmir bölgesindeki direnişçi gruplardan birinin liderlerinden Wani'nin öldürülmesi sonrası başlayan gerginliğin ardından bölgesel işbirliği toplantısı için Pakistan'a gidecek olan Hintli Bakan barış görüşmelerinin askıya alındığını söyledi

Asya 01.08.2016, 17:48 08.07.2017, 12:35
Hindistan Pakistan barış görüşmelerine 'Wani' molası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan İçişleri Bakanı Rajnath Singh, bölgesel bir toplantı için Pakistan'a gideceğini ancak geçen aydan beri yükselen Keşmir olaylarının ardından iki ülke arasındaki barış görüşmelerinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

6 binden fazla güvenlik görevlisinin yaralandığı ve 50 kişinin öldürüldüğü olaylarda Hindistan öldürülen Wani'yi "terörist" ilan ederken Pakistan ise "şehit" ilan etti.

Singh, 3 Ağustos tarihinde İslamabad'a bir ziyaret gerçekleştirerek Güney Asya Birliği Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC)'nün toplantısına katılacak.

Hindistan'ın işgali altında bulunan Cammu Keşmir bölgesinde Hizbul Mücahidin örgütü liderlerinden Burhan Wani'nin öldürülmesiyle başlayan protestolara Pakistan halkından destek gelmişti.

Hindistan kontrolü altındaki Keşmir bölgesindeki direnişçi gruplardan biri olan Hizbul Mücahidin grubunun liderlerinden Burhan Wani'nin öldürülmesi ve akabinde başlayan protestolarda çok sayıda yaşanan şiddet olayı yaşanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?