banner39

'Hindistan-Pakistan sınırı yeniden çizilemez'

Hindistanlı eski diplomat Satinder K. Lambah, Pakistan ile Hindistan arasındaki sınırın yeniden çizilmesi şansı olmadığını söyledi. Lambah, Hindistan adına Pakistan'la gizli görüşmeler yürüten diplomat olarak biliniyor

Asya 14.05.2014, 16:41 14.05.2014, 17:12
'Hindistan-Pakistan sınırı yeniden çizilemez'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

 

Hindistanlı eski diplomat Satinder K. Lambah, Pakistan ve Hindistan arasındaki sınır bölgesi ve sorunlu bölge olan Keşmir ve Cemmu bölgeleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Lambah, açıklamasında, Pakistan Hindistan sınırının yeniden çizilmesi şansının olmadığını söyledi. Lambah'ın  açıklamasının, ateşkes hattı olan Pakistan-Hint sınırının uluslararası sınır olmaya doğru gittiğine işaret ettiği ifade ediliyor.

Lambah, Keşmir ve Cemmu bölgelerinde yaşayan halklar için sınırlardaki kontrol noktalarının açılabileceğini ve bölge halkları için serbest geçişe izin verilebileceğini söyledi. 

Keşmir Üniversitesi'nde konuşan Lambah, iki ülke arasında yapılan üç savaş ve on yıllardır süren anlaşmazlıklarla birlikte Keşmir konusunun kesin çözüme kavuşturulması ve sınırın kesin olarak yeniden çizilmesinin mümkün görülmediğini söyledi. Ancak, iki ülkenin de bölgeye hassasiyet göstermesi ve diyalogla hareket edilmesi halinde en azından bölgede yaşayan insanların kontrol noktalarından serbest geçişlerinin sağlanabileceğini söyledi. 

Lambah, Pakistan'la Hindistan arasında perde gerisinden gerçekleştirilen görüşmeleri yürüten isim olarak biliniyor. İki ülke arasında diplomatik ve siyasi krizler sık sık yaşanıyor ayrıca zaman zaman çatışmalar da meydana geliyor. Ancak Lambah, bunlara rağmen perde gerisindeki görüşmelerin devam ettirildiğini söyledi.

Hindistan, 1989 yılından bu yana Pakistan toprağı olan ve nüfusunun büyük bölümünü Müslümanlar'ın oluşturduğu Keşmir topraklarında igalci olarak bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?