Hindistan, Pakistan'la görüşmeleri azaltıyor

Hindistan işgeli altındaki Keşmir'de son aylarda artan şiddet olayları yüzünden gerilen iki ülke ilişkileri Hindistan'ın Pakistan'da yapılacak zirveye katılmama kararı ile daha da gerildi

Hindistan, Pakistan'la görüşmeleri azaltıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan-Hindistan gerginliği artarak devam ediyor.

Hindistan'dan bu gerginliği artıracak yeni bir adım daha geldi. Hindistan Kasım ayında Pakistan'da yapılacak olan Güney Asya bölgesel işbirliği (SAARC) zirvesine katılmayacağını açıkladı. Hindistan'ın kararın ardından iki SAARC üyesi Bangladeş ve Butan'da Pakistandaki konferansa katılmayacaklarını açıkladı.

Hindistan'dan Pakistan'ı sıkıştırmak için bir başka adım ise su paylaşımı konusunda geldi. Başbakan Narendra Modi, İndus nehrinin paylaşımı konusunda ülkesinin Pakistan'la yaptığı görüşmeleri askıya aldı. Bu karara tepki gecikmedi. Hindistan Dışişleri Bakanı vekili Sertac Aziz, İndus nehrine Hindistan tarafından yapılacak bir müdahelenin savaş nedeni veya Pakistan'a yönelik düşmanca bir tavır olarak kabul edileceğini söyledi.

Hint işgali altında bulunan Cammu Keşmir'de Hizbul Mücahidinin genç lideri Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler ve orantısız güç ile sivil halka ateş edilmesi Hindistan ve Pakistan arasında diplomatik tartışmaların başlamasına sebep olmuştu.

Hindistan geçtiğimiz günlerde Uri bölgesindeki askeri üs saldırısından dolayı Pakistan'ı suçluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 10:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35