Hindistan Rusya'dan uçak gemisi aldı

Rusya, Hindistan'ın sipariş ettiği uçak gemisini modernize ederek teslim etti. Gemi birkaç ay içinde Hindistan'da olacak

Hindistan Rusya'dan uçak gemisi aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Hindistan'a yıllar önce teslim etmesi gereken yaklaşık 2,3 milyar dolar değerindeki uçak gemisini nihayet teslim etti.

İki ülkenin üst düzey yöneticilerinin katıldığı teslimat kuzey kutbuna yakın noktada bulunan Sevmash tersanesinde gerçekleşti. Törene Rusya Başbakan Vekili Dmitry Rogozin ve Hindistan Savunma Bakanı A.K. Antony katıldı.

Sovyetler Birliği zamanında Amiral Gorshkov adı verilen gemi, INS Vikramaditya olarak yeniden adlandırıldı, kuzey kıyılarından yola çıkan gemi, yaklaşık üç aylık bir seyahat sonucunda Hindistan'a ulaşacak. Yapılan değişikliklerle birlikte uçak ve mürettebat kapasitesi arttırılan gemi Hindistan'ın ihtiyaçlarını cevaplayacak hale geldi.

Uçak gemisi ticaretiyle dünyanın en büyük ikinci askeri malzeme ihracatçısı olan Rusya ile dünyanın en büyük savunma sanayii müşterisi Hindistan'ın ilişkilerinin daha da sağlamlaştığı ifade ediliyor.

Bu arada Hindistan halen Rusya'nın en büyük müşterisi olsa da yeni arayışlar içine de girmeye başladı. Hindistan'ın nihayi hedefi ise silah üretimini tamamen yerli hale getirmek. Son zamanlarda bunun için yerel bazda özel şirketler kurulmaya başlandı.

Hindistan'ın ilk uçak gemisi İngiliz yapımıydı ve 1960'larda alınmıştı. Bu araç 1997'de kullanım dışı kaldı. Hindistan kendi yapımı olan ilk uçak gemisini bu yıl üretti ancak geminin seri üretime geçmesi 2017 yılında mümkün olacak.

Öte yandan Hindistan büyük bölümünü Sovyet dönemi araçlarının oluşturduğu askeri envanterini modernize etmek için önümüzdeki on yıl boyunca yüz milyar dolar civarında bir bütçe ayırdı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 13:22
banner53
YORUM EKLE

banner39