banner39

Hindistan seçimlerinde katliam şaibesi

Hindistan seçimlerinde yeni aşamaya geçilirken 2002'de Müslüman katliamına göz yuman ve teşvik eden Modi'nin önde olduğu belirtiliyor

Asya 25.04.2014, 11:31 25.04.2014, 13:46
Hindistan seçimlerinde katliam şaibesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan  seçimlerinde Hındu milliyetçiliği yükselişte. Özellikle Müslüman katliamından sorumlu gösterilen  BJP nin yükselişi endişe ile izleniyor.

 Dünyanın en büyük genel seçimlerinin 6. aşaması başladı. 12 eyaletin sandık başına gittiği bu aşamada parlamentoya gönderilecek 117 milletvekili için halk oyunu kullanacak. Yaklaşık 814 milyon seçmenin katılacağı seçimler 6 Nisan’da başladı. 5 hafta boyunca sürecek oylamada 543 milletvekili parlamentoya gönderilecek.

Seçimlerin Rahul Gandi liderliğinde iktidardaki Kongre Partisi ile ana muhalefet partisi Narendra Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi (BJP) arasında çekişmeye sahne olması bekleniyor.

Seçim kampanyasını Varanasi'ye taşıyan Modi, büyük kalabalıklar tarafından karşılanıyor. Aşırı milliyetçi Modi, 2002'de yüzlerce Müslümanın hayatını kaybettiği Gujarat katliamını teşvik etmekle suçlanıyor. Modi'nin başbakan olduğu dönemde Gujarat'ta Hinduların Müslümanlara saldırması sonucu 800'den fazla Müslüman ölmüştü. Modi o dönem olaylara göz yummuş, sonraki dönemlerde de katliamı teşvik etmekle suçlanmıştı.

ABD de katliamı durdurmayan Modi'ye iki ay öncesine kadar boykot uyguluyor ve vize vermiyordu.

PAKİSTAN'IN MODİ'Yİ DESTEKLEMESİ ŞAŞKINLIKLA KARŞILANIYOR

Bu arada Daily Telegraph'da yer alan bir habere göre Pakistanlı diplomatlar, seçimlerde BJP lideri Modi'nni başbakan olmasını istiyor. Gazeteye açıklama yapan Pakistanlı diplomatlar barış görüşmeleri için güçlü liderlik yapacağı gerekçesiyle Hindistan'ın müstakbel başbakanı olmasını istediğini söyledi. Pakistan Dışişleri Bakanı Vekili Sartaj Aziz ise, gelecek ay bitecek dokuz aşamalı seçimden sonra Modi'nin seçilmesi durumunda hükümetlerinin onunla "uğraşmak" için istekli olduğunu söylemişti.

Hindistan'da seçim sonuçlarının sayımına 12 Mayıs’ta başlanacak. Sonuçlar ise 16 Mayıs’ta açıklanacak.

Hint halkı yüzlerce etnik gruptan oluşuyor. 22 resmi dile sahip ülkede binden fazla lisan ve lehçe konuşuluyor. Ülke nüfusunun yüzde 80’ini Hindu, yüzde 13’ünü Müslümanlar oluşturuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?