banner39

Hindistan ve Pakistan Şanghay İşbirliği'ne girebilir

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)'nün bu yıl ki toplantısında Hindistan ve Pakistan diyalog ortaklığı belgesini imzaladı.

Asya 06.06.2015, 16:18 06.06.2015, 16:38
Hindistan ve Pakistan Şanghay İşbirliği'ne girebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) Moskova'daki toplantısında, Hindistan ve Pakistan diyalog ortaklığı belgesi imzalandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlığında yapılan "ŞİÖ bölgesinde güvenlik ve istikrar" adı verilen toplantı, 8-9 Temmuzda gerçekleşmesi planlanan örgüte üye devletlerin liderleri toplantısına hazırlık mahiyeti taşıyor.

Toplantı sonrası katılımcı devletlerin yetkilileri yaptıkları ortak basın açıklamasında "Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) örgütün genişlemesini öngören adımlar atmaya ve dünyada var olan zorluklar ve yeni tehditlere karşı diğer uluslararası örgütlerle işbirliği yapmaya hazırdır” dendi. 

TASS ajansında yer alan habere göre, toplantıda Putin, " ŞİÖ çok başarılı şekilde gelişiyor. Sadece üye devletler değil, örgütle işbirliği içinde olan 12 devlet de bizim faaliyetlerimize büyük ilgi gösteriyor”, dedi.

ŞİÖ'ye şu anda Rusya'nın yanı sıra Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan tam üye. Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan, Pakistan, Belarus ve Sri Lanka ise bu örgütle "diyalog ortaklığı" belgesini imzalamış durumda

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?