Hindistan ve Vietnam yakınlaşıyor

Yeni Delhi'deki üst düzey ziyaret iki ülke arasındaki işbirliğinin geniş çerçevesini işaret ediyor

Hindistan ve Vietnam yakınlaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vietnam Komünist Partisi'nin genel sekreteri Nguyen Phu Trong başkanlığındaki üst düzey heyetin Hindistan temasları, iki Asya ülkesi arasında zaten sıcak olan  ilişkileri yeniden canlandırdı. Ziyarette Güney Çin Denizi'nde Hindistan-Vietnam ilişkilerinin geleceğini etkileyen anlaşmalar da yapıldı.

Yeni Delhi önümüzdeki haftalarda ağırlayacağı Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye ve Japon Cumhurbaşkanı Shinzo Abe ile bölgedeki ağırlığını hissettiriyor.

2011 yılından bu yana Vietnam yetkilileri tarafından yapılan üçüncü büyük ziyaret olan temaslarda bu hafta boyunca Hindistan ve Vietnam çeşitli anlaşmalar ve önemli bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Hindistan savunma alımları için Vietnam'a 100 milyon dolar kredi açarken, Vietnam yönetimi Hindistan-Rusya ortak projesi süpersonik kruz füzesi ile ilgilendiklerini açıkladı. Ayrıca, iki ülke arasında doğrudan hava yolculuğunu arttırmak için bir hava hizmet sözleşmesi imzalandı. Anlaşmalar arasında Hindistan'ın Hanoi'de "yüksek teknoloji suç laboratuvarı" kurması, iki ülkenin 2015 yılına kadar 7 milyar dolarlık ticaret hedefi, Vietnam'da termik santral inşaatı da var.

Denizde petrol araması için Vietnam ile işbirliği yapan Hindistan'a yedi yeni petrol sahası için teklif verildi.

Hindistan'ın cömert yatırımlarına karşılık Vietnam Yeni Delhi yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki "yapıcı rolünü" takdir ettiklerini açıkladı. Hindistan, bölgede Çin'i ve Rusya'yı dengelemek için Vietnam'la ilişkilere üyük önem veriyor. Hindistan-Vietnam işbirliği geçmişte Çin'in tepkisini çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 10:12
banner53
YORUM EKLE

banner39