banner39

Hindistan'da 4 tecavüz zanlısına idam

Hindistan'da geçtiğimiz aralık ayındaki tecavüz olayına karışan 4 kişi idama mahkum edildi. Otobüste tecavüze uğrayan genç kadının ölmesinden sonra Hindistan'da büyük gösteriler olmuştu

Asya 13.09.2013, 12:15 13.09.2013, 13:50
Hindistan'da 4 tecavüz zanlısına idam

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de 16 Aralık 2012'de meydana gelen olayda 23 yaşındaki bir kız öğrenciye tecavüz ederek öldüren 4 sanık, Yeni Delhi'deki Saket bölge mahkemesince suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldı.

Mahkeme hakimi Yogesh Khanna olayın bütün Hindistan'da büyük yankı uyandırması ve taşıdığı anlam itibari ile özel yer tutmasını dikkate alarak suçluların idamla cezalandırılması gerektiğine hükmetti.

Davalı avukatlarının şimdi kararı bir üst mahkemeye götürmesi, burada da aynı karar alınırsa Cumhurbaşkanı'ndan af talep etmeleri bekleniyor.

Olayın 6 sanığından biri 18 yaşından küçük olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanarak suçlu bulunmuş, bir diğer sanık ise tutuklu bulunduğu hücresinde asılmış olarak ölü bulunmuştu.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Yeni Delhi'de meydana gelen olayda 23 yaşındaki kız öğrenci ve erkek arkadaşı gece sinema çıkışı evlerine gitmeye çalışırken bir otobüse binmiş, otobüste dövülerek etkisiz hale getirilen erkek otobüsten atılmış, kız öğrenci ise önce 6 kişinin tecavüzüne uğramış daha sonra ise vahşice dövülerek yol kenarına atılmıştı. Koma halinde uzun süre Yeni Delhi ve Singapur'da hastanede yatan öğrenci daha sonra Singapur'da ölmüştü.

İsmi açıklanmayan kız öğrencinin ölmesi sonrasında Hindistan genelinde büyük protestolar yaşanmış ve kadına şiddeti önlemede gerekli önlemleri almadıkları gerekçesi ile hükümet ve polis zor durumda kalmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?