Hindistan'da 'halk yardımı' ekonomiyi zorladı

Hindistan'da milyonlarca fakiri rahatlacak 20 milyar dolarlık gıda yardımı ekonomiyi zora soktu

Hindistan'da 'halk yardımı' ekonomiyi zorladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan parlamentosunun dün onayladığı nüfusun yüzde 67'sini kapsayan 20 milyar dolarlık fakir halka gıda yardımı yasası fakirleri sevindirirken, ekonomiyi zora soktu.

Hint Parlementosunun alt kanadı tarafından dün onaylanan yasa gereğince Hindistan nüfusunun yüzde 67'sine yakını oluşturan yaklaşık 800 milyon kişiye her ay 5'er kilo pirinç, buğday ve kuru bakliyat, kilosu 3,2 ve 1'er (9,6 ve 3'er kuruş) Hint rupisinden verilecek.

Hindistan Maliye Bakanı P. Chidambaram, yasanın onaylanmasından sonra yaptığı açıklamada, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Chidambaram, yasanın onaylanmasının ayrıca Kongre hükümetinin hala meclisin güvenine sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kanunun onaylanması ile zaten dolar karşısında değer kaybeden Hint rupisi 65,4 seviyesine gerileyerek tarihinin en alt seviyesini gördü. Hindistan'ın yerel borsası NIFTY 20 milyar dolarlık yasa sonrası yüzde 2 değer kaybetti. NIFTY'de işlem gören büyük Hint bankaları ve finans şirketleri HDFC bank yüzde 5,5, ITC Ltd. ise yüzde 1,3 değer kaybetti.

Bu arada gıda yardımı yasası onaylandığı sırada rahatsızlanan Hükümet Kongre partisi lideri Sonia Gandi hastaneye gitti. Sonia Gandi'nin yüksek ateş ve halsizlikten hastanede 5 saat kaldığı ve taburcu edildiği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39