banner39

Hindistan'da kadına yönelik şiddete tepki büyüyor

Geçtiğimiz günlerde iki kuzenin toplu tecavüz sonrası cesetlerinin bulunması sonrasında, bugün de Bareilly bölgesinde toplu tecavüze uğradığı anlaşılan genç bir kadın daha öldürüldü. Bunun ardından ülkede tepki yürüyüşleri başladı

Asya 02.06.2014, 17:02 02.06.2014, 17:14
Hindistan'da kadına yönelik şiddete tepki büyüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'da kadına yönelik şiddet eylemlerini protesto için toplanan yüzlerce kişiye polis müdahale etti. İktidardaki Bharatiya Janata Partisi'ni (BJP) destekleyenlerin organize ettiği protesto gösterisi, Uttar Pradeş eyaletindeki Lucknow kentinde, Eyalet Başbakanı Akhilesh Yadav'ın ofisinin bulunduğu binanın önünde yapıldı. Polis, özellikle son dönemdeki tecavüz vakalarına tepki gösteren göstericilere tazyikli suyla müdahale etti. 

Öte yandan, Uttar Pradeş'teki Bareilly bölgesinde, Baheri kasabasında da 22 yaşındaki bir kadının ölü bulunduğu ve yapılan otopsi sonucunda kadının toplu tecavüze uğradığının anlaşıldığı ifade edildi.

Samajwadi Partisi'nin başında bulunduğu Uttar Pradeş yönetimi, kadına yönelik şiddeti durduramadığı için yoğun eleştirilere maruz kalırken, şüphelilerin kısa sürede yakalandığına ve ihmali bulunan polislerin görevden alındığına işaret eden eyalet yönetimiyse BJP'yi "olayları politize etmekle" suçluyor.

Badaun bölgesindeki Katra Shahadatganj köyünde yaşayan 14 ve 15 yaşlarındaki kuzenler, çarşamba sabahı kaybolmuş, kızları aramaya çıkan köylüler cesetlerini ağaca asılı olarak bulmuştu. Yapılan otopside, kız kardeşlerin tecavüze uğradığı ve boğularak öldürüldükten sonra ağaca asıldıkları ortaya çıkmıştı.

BM OLAYI KINADI

Büyük tepki çeken Badaun'daki olaya Birleşmiş Milletler'den (BM) de  kınama geldi.

BM açıklamasında, "İki kızın aileleri için bir adalet olmalı" denilerek, kadına yönelik şiddetin yalnızca bir kadın sorunu değil, bir insan hakları meselesi olduğuna vurgu yapıldı.

Taziye için kızların ailelerini ziyarete giden siyasetçiler arasında Bakan Vilas Paswan da vardı. Paswan'ın, ailelere olayın sorumlularıyla ilgili gerekenin süratle yapılacağı sözü verdiği ifade edildi.

ÜLKEDE ON BİNLERCE BENZER VAKA VAR

Hindistan’da taciz ve tecavüz vakaları özellikle son yıllarda artmış durumda. Ulusal Suç Kayıtları Bürosu'nun istatistiklerine göre ülkede her gün 20 kadın tecavüze uğruyor.

16 milyon insanın yaşadığı başkent Yeni Delhi ise en tehlikeli şehir. Kentte her 14 saatte bir cinsel suç işleniyor.

BM'ye göre kentteki kadınların yüzde 85'i saldırıya uğramaktan korkuyor. On binlerce tecavüz davası ise Hindistan mahkemelerinde görülmeyi bekliyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?