banner39

Hindistan'da kilise saldırılarında tırmanış

Hindistan'da son günlerde kiliselere yönelik saldırılar üzerine Hristiyanlar büyük gösteriler düzenledi, eylemler sırasında polisle çatışmalar yaşandı

Asya 05.02.2015, 14:01 05.02.2015, 14:06
Hindistan'da kilise saldırılarında tırmanış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan Delhi’de kiliselere yapılan saldırıları protesto etmek isteyen yüzlerce Hristiyan gösteri düzenledi. Göstericiler, saldırıların engellenmesini ve kiliselerin devlet tarafından korunmaya alınmasını talep etti.

Gösteri sırasında eylemciler eyalet başbakanının evine yürümek isteyince polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Bunun üzerine Emniyet tarafından bir bildiri yayınlanarak gösteriler yasaklandı fakat protestoccu grup eylemlerine buna rağmen devam etti.

Ülkedeki muhalifler iktidar partisi Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Parti'sini (BJP) ülkedeki dini farklılıkları sömürmekle suçluyor.

Eyalet Başbakanı Rajnath Singh twitter hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak Hristiyan liderleri toplayacağını ve hiçbir ayrımcılığa müsaade etmeyeceklerini söyledi. Singh ayrıca güvenlik güçlerinden kiliselerin ve diğer ibadet yerlerinin koruma altına almalarını istediğini belirtti.

Delhi’de geçtiğimiz günlerde beş kilisede kundaklama ve soygun eylemleri gerçekleştirilmişti. Aralık ayında da Kuzey Delhi'de yer alan bir kilise ateşe verilmişti. İktidar partisi BJP'nin Hinduizmin tehlike altında olduğunu vurgulaması ve Hristiyanlarla Müslümanların dinlerini değiştirmesi için kampanya başlatmasının ardından ülkedeki gerginlikler başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?