banner39

banner35

Hindistan'da seçim gerginliği sürüyor

Hindistan'da seçim gerginliği devam ediyor. Ulusalcı aday Modi, Müslümanlara yönelik söylemlerinden dolayı tepki çekiyor. Keşmir'de oy kullanma işlemi öncesinde 500 Müslüman genç gerekçesiz olarak gözaltına alındı

Asya 30.04.2014, 12:05 30.04.2014, 12:05
Hindistan'da seçim gerginliği sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'daki Keşmir bölgesinin başkenti Srinagar’da seçim güvenliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle bugün yapılacak oy verme işlemi öncesi yaklaşık 500 genç gözaltına alındı.

Dünyanın en büyük ve en uzun süreli seçimlerinin yapıldığı Hindistan'da polisin, Keşmirli gençleri "potansiyel suçlu" olarak gözaltına aldığı iddia edilirken, bağımsızlık yanlısı grupların liderlerinin de daha önce tutuklandığı bildirildi.

Basına açıklama yapan bölge polis yetkilisi, “Seçim sürecini bozmaya çalışan kimseye izin verilmeyecektir. Gözaltılar yapılmış ve şiddete başvuranlar, seçmenleri sindirmeye çalışan, huzuru bozmaya çalışanlara yönelik gözaltılar devam edecektir” dedi.

Gözaltılarla ilgili konuşan bir başka polis yetkilisi de Güney Keşmir’de geçen perşembe günü düzenlenen oy verme işlemi sırasında yapılan protestoların tekrarının önlenmesi için gözaltıların gerçekleştiğini kaydetti.

1989’dan beri Keşmirli gruplar, Keşmir’in Himalaya bölgesinin bir bölümünün kontrolünü elinde tutan Hindistan’dan bağımsızlığını alması ya da komşu Pakistan ile birleşmesi için mücadele veriyor.

ULUSALCI MODİ'NİN AÇIKLAMALARINA PAKİSTAN'DAN TEPKİ

Hindistan seçimlerinde Başbakanlık adaylarından Narendra Modi, seçilmesi durumunda 1993 Mumbai saldırıları nedeniyle hakkında tutuklama kararı çıkarılan Davud İbrahim’i Pakistan’dan geri getireceğini iddia etti.

Pakistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, Hindistan’da başbakanlık seçimleri için yarışan Bharatiye Janata Partisi (BJP) Lideri Narendra Modi’nin, “eğer seçimleri kazanırsa 1993 Mumbai saldırıları nedeniyle Davud İbrahim’i yargılamak için Pakistan’dan Hindistan’a getireceği” yönündeki açıklamalarını sorumsuz ve utanç verici olarak değerlendirdi.  Mumbai saldırılarından sonra saldırıların yöneticisi ve fikir babası olarak kabul edilen Davud İbrahim hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Hindistan’daki birçok eski diplomat ve Modi destekçisi analist, Mumbai saldırıları nedeniyle Pakistan istihbaratını, dini grup liderlerini ve aşırı grupları, Hindistan’daki saldırılara karışmakla suçluyor. Nisar Ali Han, Modi’nin önce Davud İbrahim’in nerede yaşadığına karar vermesini daha sonra Pakistan’a saldırma hayali kurması gerektiğini belirtti. Modi’nin Pakistan’a ve Müslümanlara yönelik düşmanlık sınırlarını aştığını belirten Nisar Ali Han, Modi’nin başbakan seçilmesinin bölgeyi istikrarsızlaştırabileceğini söyledi.

Modi, Cumartesi günü yaptığı açıklamasında, Hindistan İçişleri Bakanlığı’nı da eleştirerek, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın, Abbotabad’da Usame Bin Ladin’e yönelik düzenlenen operasyon öncesinde herhangi bir basın toplantısı ya da açıklama yapmadığını hatırlattı. Modi, “Davud İbrahim’i geri getirmek için siyasi demeçlere gerek yoktu” dedi.

MODİ OYUNU KULLANDI

Ulusalcı BJP'nin lideri Modi, kendi memleketi olan Gujarat'ta oyunu kullandı. Hindistan'daki gele seçimler yedinci aşamasına gelmiş bulunuyor. 

Gujarat'ın Ahmedabad kentindeki bir okulda oy kullanan Modi'ye kalabalık bir grup eşlik etti. 

Hindistan'da 7 Nisan'da başlayan 9 aşamalı seçim, 12 Mayıs'ta sona erecek. Seçim sonuçlarının 16 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor. Seçimde toplam 815 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Seçmen sayısı, son seçimin yapıldığı 2009'dan bu yana yaklaşık 100 milyon arttı.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?