banner15

Hindistan'da sel felaketi: 42 ölü

Hindistan'da şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 42'ye yükseldi

Hindistan'da sel felaketi: 42 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde etkili olan muson yağmurları Bihar eyaletinde 22, Assam eyaletinde de 20 kişinin yaşamlarını yitirmesine neden oldu. 229 bin kişi güvenli yerlere ve geçici yardım kamplarına sığındı.

Hindistan Ulusal Afet Müdahale Gücünden dokuz ekibin, selden etkilenen bölgelerde 15 bin paket kuru gıda dağıttığı belirtildi.

Yetkililer, nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanlara da ev sahipliği yapan Kaziranga Milli Parkı'nın neredeyse yüzde 80'inin sular altında kaldığını söyledi.

"HAYVANLAR VİCDANSIZLARDAN KURTARILDI"

Milli Park yetkililerinden Suvasish Das, "Hayvanların daha yüksek yerlere kaçarken ya da sel sularında sürüklenirken, vicdansızlar tarafından öldürülmemeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz çok sayıda domuz geyiğini ve gergedan sürüsünü kurtardı." dedi.

1,2 MİLYON KİŞİ EVSİZ KALDI

Yetkililer, salı günü Assam'ı etkisi altına alan yağışların neden olduğu selde 7 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1,2 milyon kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştı. 

Ülkenin kuzeyinde 2013 yılında etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymasında en az bin kişi yaşamını yitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2016, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35