banner15

Hindistan'da şer'i mahkemeler kapatılmıyor

Hindistan yargıtayı, ülkede evlenme ve boşanma gibi konularda hizmet veren şer'i mahkemelerin kapatılması talebini reddetti

Hindistan'da şer'i mahkemeler kapatılmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da Yargıtay, ülkedeki şer'i mahkemelerin kapatılması için yapılan bir başvuruyu reddetti. Mahkeme, aynı kararında şer'i mahkemelerin kararlarının bağlayıcı olmadığına ve insanların bunlara uymaya zorlanamayacağına hükmetti.

Hindistan'da yer alan 150 milyon Müslüman, evlenme, boşanma, aile hayatı ve çeşitli konularda şer'i mahkemelere başvuruyor.

Hindistan Yargıtayı'nın kararında şer'i mahkemelerin varlığının kanuna dayandığı ve kapatılamayacağı belirtildi ancak bu mahkemelerin verdiği kararların bağlayıcı olmadığı ifade edildi. Kararda yine de insanların istemesi durumunda bu mahkemelere başvurabileceği ve ihtilaflarını buralarda çözüme kavuşturmakta özgür olduğu kaydedildi.

Ülkedeki Müslüman hukukçulardan Kasım Resul Niyazi de Yargıtay'ın kararının yerinde olduğunu belirterek şer'i mahkemelerin Hindistan'da paralel yargı özelliği taşımadığına dikkat çekti. Niyazi, talep eden Müslümanların buralardan arabuluculuk hizmeti aldığını ve evlenme, boşanma gibi faaliyetlerin buralarda gerçekleştirildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35