banner15

Hindistan'da sinemalarda milli marş zorunluluğu

Hindistan'da mahkeme sinema gösterimlerinden önce milli marşın okunmasını zorunlu hale getirdi

Hindistan'da sinemalarda milli marş zorunluluğu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da Yüksek Mahkeme, ülkedeki sinemalarda filmler ekrana gelmeden önce ulusal marşın çalınmasına karar verdi.

Hindistan medyasının, ülkedeki savcıların açıklamasına dayandırarak yaptığı haberlerde, tüm sinemalarda filmlerden önce Hindistan bayrağı eşliğinde marş çalınmasına hükmedildiği aktarıldı.

Savcılıktan yapılan açıklamada, her film öncesinde ulusal marş okunmasına ilişkin kararın 10 gün içinde uygulamaya konulacağı ve izleyicilerin marş çalınırken ayakta durması gerektiği belirtildi.

Haberlerde, savcıların, "Kişiler, bireysel özgürlük kavramlarını bırakıp vatanseverlik duygusuna sahip olmalıdır" sözlerine yer verildi.

Mahkeme kararı, sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Hindistan'da 29 eyaletin marşla ilgili kendi kanunları uygulanıyor. Ülkede 1960'lı ve 70'li yıllarda yürürlükte olan marş okunması kuralı daha sonra kaldırılmıştı.

Maharashtra eyaleti 2003 yılında, bölgedeki sinemalarda ulusal marşın çalınmasını zorunlu hale getirmiş ancak geçen yıl, Madras Yüksek Mahkemesi, Tamil Nadu eyaletinde benzer bir uygulamanın yürürlüğe konulmasına karmaşa çıkarabileceği gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Ülkede "Jana Gana Mana" 1950'de ulusal marş olarak kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 15:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nilay Küçükoğlu
Nilay Küçükoğlu - 4 yıl Önce

Film seyredebilecek gözlere sahip olmayan 1000 kadar Keşmirli Müslüman genç var, Hint Ordusunun kullandığı pelet silahlar ile gözlerini kaybetmiş olan; bireysel özgürlük değil hakkedilmiş, sözü verilmiş bir toplumsal özgürlük peşindeydiler ki, gözsüz kaldılar. Ulusal marştan hemen sonra, 8 Temmuz’dan bu güne değin yaşanan vahşeti de gösterir bir program yayınlansın ki, gören gözler Keşmirli Müslümanların yaşadıklarına vakıf olsunlar. Başka da bir filme gerek duymazlar…

Nilay Küçükoğlu
Nilay Küçükoğlu - 4 yıl Önce

İlgilenenler okuyabilir...Hurriyat (G) concerned about plight of pellet victims.

banner39

banner50

banner47

banner48