banner39

Hindistan'da Sıradan Adam 'VIP'e savaş açtı

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki eyalet seçimlerini kazanan Sıradan Adam Partisi, Delhi'de VIP uygulamalara son verme yemini etti

Asya 14.02.2015, 17:25 14.02.2015, 17:55
Hindistan'da Sıradan Adam 'VIP'e savaş açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yapılan eyalet seçimlerini ezici bir üstünlükle kazanan Aam Aadmi Partisi diğer adıyla Sıradan  Adam Partisi (AAP), başkanı Arvind Kejriwal, kentteki VIP uygulamaları tamamen kaldıracağına dair yemin etti. 

Yeni Delhi eyaletinin yeni Başbakanı olan Kejriwal, binlerce destekçisinin katıldığı törenle görevine başladı. Hindistan'ın Yeni Delhi eyaletinde Kejriwal'ın liderliğindeki Sıradan Adam Partisinin eyalet meclisinde 70 sandalyenin 67'sini kazanması geçtiğimiz yıl Hindistan'da iktidara gelen Bharatiya Janata Partisi'ne (BJP) ilk yenilgisini tattırdı. Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde oyların büyük bir çoğunluğunu alan BJP'nin Yeni Delhi meclisindeki temsiliyeti 3 sandalyeye düştü. Hindistan'ın başkentinin yönetiminin bir muhalefet partisine geçmiş olması Hindistan Başbakanı Narenda Modi adına başarısızlık olarak yorumlanıyor.

Seçimin galibi Sıradan Adam Partisi lideri Kejriwal yemin töreni sırasında yaptığı açıklamasında, "Delhi insanlarının beni sevdiğini biliyordum, ama beni ne kadar çok sevdikleri bilmiyordum. Delhi'deki VIP kültürünü ve yolsuzluğu tamamen ortadan kaldıracağım. Gelişmiş ülkelerde Başbakan otobüs duraklarında bekliyor. Aynısı neden burada da olmasın?" dedi.

Yeni Delhi'deki yolsuzluğu bitireceğine söz veren Kejriwal verdiği bir röportajda "Eğer biri sizden rüşvet isterse ona hayır demeyin, sadece cebinizden telefonunuzu çıkarın ve olanları kaydedin. Bu kaydı bana ulaştırın. Biz bu suçlulara en ağır cezayı vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Kejriwal ayrıca Delhi'de elektrik ve su fiyatlarını da en düşük seviyeye çekmek için çalışacaklarını belirtti. Kast sisteminin yaygın olduğu Hindistan'ın başkentindeki yerel yönetimi Sıradan Adam sloganıyla kazanan partinin, Keşmir meselesiyle ilgili çıkışları da dikkat çekiyor. Parti, Keşmir'deki Hindistan askeri varlığını referanduma götürme teklifinde bulunmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?