Hindistan'da toprak çatışmaları: 22 ölü

Hindistan'ın Assam eyaletinde toprak üzerinde hak iddia eden topluluklar arasında çatışma çıktı. Olaylarda şimdiye kadar 22 kişi öldü, 80 ev de yakıldı

Hindistan'da toprak çatışmaları: 22 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde toprak üzerinde hak iddia eden iki farklı topluluk arasında çıkan çatışmalarda 80 evin yakıldığı bildirildi. Çatışmalar sonucu şimdiye kadar 22 kişi ölürken, hükümet olayları yatıştırmak için bölgeye gönderilen askerlere isyancıları vurma emri verdi.

Hindistan'ın Assam eyaletinin Kokrajhar bölgesinde etnik Bodo topluluğu ile yerleşmeci Müslümanlar arasında yaşanan çatışmalar sonucu 50 bin kişi evlerine terk ederek geçici kamplara sığındı. Polis, geçtiğimiz Cuma günü başlayan olaylar sonucu yol kenarı veya ormanlık alanlarda şimdiye kadar 22 ceset bulunduğunu aktardı.

Assam Eyaleti Başbakanı Tarun Gogoi, eyaletin Hindistan'ın ana toprağına bağlanan dar geçitte yollar ve demiryolunun kapatıldığını bildirdi. Gogoi, buna rağmen eyalette gıda kıtlığı beklemediklerini söyledi.

Şiddet olayları Dhubri ve Chirang bölgelerine de yayılırken, bu bölgelerde yaklaşık 80 evin ateşe verildiği aktarıldı. Söz konusu evlerde yaşayanların bölgeyi terk etmesi sonucu yangından kimsenin zarar görmediği ifade edildi.

Hükümet bölgeye 5 bin kişilik asker sevk ederken, askerlere isyancıları buldukları yerde vurma emri verildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 17:42
banner53
YORUM EKLE

banner39