banner39

Hindistan'da yanlış aşı alarmı

Hindistan'da yüzlerce çocuğa çocuk felci aşısı yerine Hepatit B aşısı vuruldu, 114 çocuk hastaneye kaldırıldı

Asya 16.09.2013, 12:18 16.09.2013, 12:18
Hindistan'da yanlış aşı alarmı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde 114 çocuk yanlış aşı yüzünden hastanelik oldu.

Batı Bengal eyaleti Hooghly bölgesindeki Khatul köyünde yapılan toplu aşıda, köydeki çocuklara yanlışlıkla çocuk felci damlası yerine Hepatit B aşısı ağızdan verildi. Çocuğunu köyde kurulan sağlık çadırına getiren bir annenin bebeklere verilen ilacın çocuk felci damlasını yerine Hepatit B aşılarının olduğu şişelerin kullanıldığını görmesi üzerine olay farkedildi.

Olay üzerine köyde aşı işlemi durdurulurken o zamana kadar yanlış damla verilen 114 çocuk bölgelerdeki hastanelere kaldırıldı. Kızgın köylüler aşı yapan sağlıkçıları rehin alırken polis bölgeye gelerek köylüleri sakinleştirmeye çalıştı. Bölge polis görevlisi Nirmala Ray hastane görevlileri ve köylülerle görüşerek Hepatit B aşısının ağızdan verilmesinin çocuklara bir zarar vermeyeceğini söyledi.

Birçok çocuğun hastanelerden taburcu edildiğini de dile getiren Ray yanlış damla veren 6 sağlıkçının sorguya alındığını açıkladı. Hooghly bölge hakimi Manmeet Nanda ise sağlıkçıların görevden alındıklarını ve taburcu olan çocuklarında bir süre gözetimde bulunacaklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?