banner15

Hindistan'da yolsuzluk karşıtı gösteri

Hindistan'da yolsuzluğa karşı onbinlerce kişi protesto gösterisi düzenledi

Hindistan'da yolsuzluk karşıtı gösteri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, onbinlerce kişi yolsuzluğu protesto gösterisine katıldı.

Organizatörler yolsuzluk, görevi kötüye kullanma ve rüşvet davalarında başbakan ile üst düzey hakimleri yargılama dışı bırakan ve mecliste görüşülmekte olan yasa tasarısının ağırlaştırılmasını isteyen 74 yaşındaki Anna Hazare adlı yolsuzluk karşıtı militanın açlık grevine destek için toplananların sayısının 60 ila 70 bin olduğunu belirtti.

Göstericilerin sayısı konusunda tam bir rakam vermeyen polis de onbinlerce kişinin kent merkezindeki Hindistan Kapısı abidesinin etrafında toplandığını açıkladı. Söz konusu göstericilerden 68 yaşındaki emekli tarih öğretmeni K.C. Malhotra, yolsuzluk konusunu Hindistan'ın tüm sokaklarına taşıdıklarını anlatarak, "Hintlilerin yaşamımızı tamamen değiştirecek bir hususta birlik olduklarını görmekten mutluyum" dedi.

Yolsuzluk ve rüşvet skandallarının ardı arkasının kesilmediği Hindistan'da Mahatma Gandi hayranı Anna Hazare adlı militanın medyatik kampanyası Yolsuzlukla Mücadele Hareketi, binlerce kişinin desteğini aldı.

Dış görünüşü Gandi'ye benzeyen yaşlı eylemcinin dün gözaltına alındıktan sonra bugün serbest bırakılmasına karar verilmesine karşın Hazare, hükümet kendisine "ölüm orucu" hakkı tanıyıncaya kadar cezaevinden çıkmayı reddettiğini açıkladı.

Başbakan Mahmohan Singh, Gandi'den esinlenilen bu ölüm orucunu "tamamen yersiz" ve "antidemokratik" diye niteledi.

Hindistan'da radikal eylemciler, aylardır ölüm orucu yöntemini siyasi baskı unsuru olarak kullanıyor.

Gözlemciler, bu yeni krizin, büyümenin yavaşladığı ve fiyatların yükseldiği Hindistan'da hükümet karşısında genel bir güvensizlik hareketine dönüşebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 17:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35