banner39

banner35

Hindistan'dan El Cezire'ye Keşmir sansürü

Hindistan, Keşmir'i Pakistan'da gösteren haritaları yayınlayan El Cezire kanalına beş gün ekran karartma cezası verdi

Asya 22.04.2015, 16:49 22.04.2015, 16:51
Hindistan'dan El Cezire'ye Keşmir sansürü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan yönetiminden El Cezire kanalına Keşmir sansürü geldi. Hindistan işgali altındaki Keşmir topraklaını Pakistan'da gösteren haritaları yayınlayan El Cezire kanalına beş gün ekran karartma cezası verildi.

Bugünden itibaren uygulanmaya başlayan yayın yasağı kararı, Hindistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanlığı tarafından alındı. Kanal bugünden itibaren beş gün boyunca Hindistan'dan erişime kapalı olacak.

Keşmir'i 1989 yılından bu yana işgal altında tutan Hindistan, Katar merkezli El Cezire kanalının Keşmir'i Pakistan sınırları içerisinde gösteren haritayı yayınlamasına büyük tepki gösterdi.

Bu yasyın yasağıyla birlikte, Hindistan'da geçtiğimiz yıl iktidara gelen hindu milliyetçisi Başbakan Narendra Modi ve hükümetinin farklı görüşlere tahammülsüzlüğünü ve basına uygulanan sansür tartışmalarını bir kez daha gündeme taşıdı.

Hindistan hükümetinin yayın yasağı koyduğu içerikler arasında, ülkede meydana gelen toplu tecavüz olaylarını anlatan BBC tarafından hazırlanmış bir belgesel de bulunuyor. Bu belgesel ülkedeki tecavüz olaylarına karşı büyük bir tepkiye ve binlerce kişinin katıldığı sokak gösterilerine neden olmuştu. 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?