banner15

Hindistan'ın Çabahar üzerinden Afganistan'a ilk sevkiyatı

Hindistan resmi kayıtlara göre 1.1 milyon ton buğday ile Çabahar üzerinden Afganistan'a ihracat yapmaya başladı

Hindistan'ın Çabahar üzerinden Afganistan'a ilk sevkiyatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan bugün 1.1 milyon ton buğdayın Afganistan'a ilk sevkiyatını yaparak İran'daki Çabahar limanı üzerinden Afganistan'a resmi olarak ihracat yapmaya başladı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Dış İşleri Bakanı Smt. Sushma Swaraj ve Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani, ortak bir video konferans aracılığıyla Hindistan'dan Afganistan'a gönderilen buğdayın İran'daki Çabahar limanından nakledileceklerini söyledi." denildi.

Açıklamada ayrıca, sevkiyatın Hindistan Hükümeti tarafından Afganistan halkına hibeye dayalı olarak 1.1 milyon ton buğday tedarik edilmesi yönündeki taahhüdünün bir parçası olduğu da eklendi.

Açıklamada, "İki Dışişleri Bakanı, Hindistan Başbakanı'nın 2016 Mayıs ayında İran'a yaptığı ziyarette Uluslararası Nakliye ve Geçiş Koridoru Kurulmasına ilişkin Üçlü Anlaşma imzalanmasının ardından, Çabahar limanı aracılığıyla Afganistan'a gidecek ilk sevkiyatı memnuniyetle karşıladı."denildi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, "Buğday sevkiyatı, Çabahar limanının Afganistan için alternatif, güvenilir ve güçlü bir bağlantı olarak operasyonel hale getirilmesine yol açacağından, belirleyici bir andı" dedi.

Bakanlık ticaret için yeni fırsatlar açılacağını, Afganistan'dan transit geçiş yaparak İran, Hindistan, Afganistan arasında ve daha geniş bölge arasındaki ticaretin gelişeceğini belirtti.

İran’ın güneydoğusunda dünyanın en önemli enerji geçiş hatlarından biri olan Umman Denizi kıyısındaki Çabahar Limanı’nın, Hindistan’ın Orta Asya’ya, Afganistan’ın uluslararası sulara açılan kapısı olması planlanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35