banner39

Hint adaleti caminin üçte ikisini Hindulara verdi

Babür Camii arazisinin üçte ikisi mahkeme kararıyla Hindulara verildi; karar yeni bir şiddet dalgasına yol açabilir

Asya 30.09.2010, 15:21 30.09.2010, 17:46
Hint adaleti caminin üçte ikisini Hindulara verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'da üzerinde hak iddia eden Hinduların 1992 yılında yaktığı Babür Camii'nin arazisininHindulara mı, Müslümanlara mı ait olacağına ilişkin karar adaletsiz bir neticeyle sonuçlandı.

Hindistan'daki, mahkeme, ülkenin kuzeyindeki Ayodhya kentinde, Müslümanların olan Babir Camii'yi Hindulara verdi. Ü1992'de yıkılan caminin arsasının Hindu ve Müslümanlar arasında bölüştürülmesine karar verdi. Karara göre Müslümanlar arazinin üçte birini, Hindular ise geri kalanını alacak.

BABÜR CAMİİ'NİN TARİHİ

Hindistan Moğol İmparatorluğunun kurucusu Babür Şah tarafından Hindistan'ın Utar- Pradeş eyaletinin Ayato kentinde yaptırılmıştır. Camiinin bulunduğu yerde Hint tanrılarından Ram adına yapılan bir ibadet yerinin yıkılması üzerine caminin 458 yıl önce yapıldığı iddia edilmektedir.

Fakat caminin arkeolojik yapısı incelendiğinde Babür İmparatorluğundan önce Hindistan'da hüküm sürmüş Müslüman Delhi sultanlığı zamanında bir mescid yapıldığı, bu mescidin 1528'de yıkılarak yerine Babri Camii olarak bilinen Babür Caminin yapıldığı kaynaklarda Babür kaynaklarında ifade edilmektedir. 1591'de caminin yapımı tamamlanmıştır

Babür camii, İran mimarisi örnek alınarak yapılmış olup mermer duvarları eski Hint mimari yapısının da özelliklerini yansıtmıştır. 60 merete uzunluğundaki mihrabı ile Hindistan'ın en büyük mihrabına sahip olan camiinde,yapısal açıdan doğal klima sistemi ve akustik yapısıyla Hindistan'daki camilerde bir ilk olduğu mimarlar tarafından kabul edilmiştir.

Cami, özellikle 1890'da gerçekleşen Hindu saldırısından sonra büyük zarar görmüş, kubbelerinden biri yıkılmıştır.

İngiliz işgali döneminde camii hem Müslümanların hem de Hinduların ibadetine açılmış, Hindular ile Müslümanlar arasında çatışmalar yaşanması üzerine 1905'ten 1913'e kadar Hinduların ibadet etmelerine izin verilmemiştir. 1934'de Hinduların saldırısı üzerine caminin bir duvarı yıkılmış bir süre sonra İngiliz valisi duvarı tekrar orijinal yapısını dikkate alarak inşa ettirmiştir.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü