banner15

Hint askeri üç Keşmirliyi öldürdü

Keşmir'de üç Keşmirli ile Hindistan'ın işgal ettiği bölgedeki Hint askeri arasında çatışma çıktı. Çatışmada üç Keşmirli hayatını kaybetti.

Hint askeri üç Keşmirliyi öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın kuzeyindeki Jammu Keşmir'in Tangdhar bölgesinde sabah saatlerinde bir askeri kampa saldıran 3 direnişçi uzun süren silahlı çatışmanın ardından öldürüldü.

Hintli askeri yetkililerin yaptığı açıklamada, olayda 3 direnişçi ile bir sivil hayatını kaybederken, bir askerin de yaralandığı ifade edildi.

Hindistan polisi ise Kupwara kentinde gerçekleşen olayda, 3 kişi tel örgüleri keserek Tangdhar'daki tabur karargahına girdiğini belirtti.

Askeri bir yetkilinin yaptığı açıklamada direnişçilerin sıkı koruma altında tuttukları kampa girmediklerini, çatışmanın kampa yakın bir noktada gerçekleştiğini söyledi.

Yarbay NN Joşi, "Askerlerimiz kampa saldıran 3 kişiyi de öldürdü. Çatışma bitti ancak operasyonlar devam ediyor" dedi.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de 3 kez savaşmıştı. Hindistan, Pakistan'ı, Jammu Keşmir eyaletinde saldırılar düzenlemeleri için çeşitli grupları silahlandırmakla suçluyor.

Keşmir'in Pakistan'a bağlanmasını isteyen gruplar, 1989'dan bu yana bölgede yaptığı silahlı eylemlerde 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Jammu Keşmir eyaletinde 500 bin Hindistan askeri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 15:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35