banner15

Hint güçleri kör eden silahla saldırmaya devam ediyor

Hindistan işgalindeki Cammu Keşmir'de Hindistan kuvvetleri eylemcilere pellet silahlarla saldırıyor

Hint güçleri kör eden silahla saldırmaya devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan tarafından işgal altında bulunan Cammu Keşmir bölgesinde, Hindistan güvenlik güçleri tarafından kullanılan pellet silahlarının, pek çok kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin gözlerini kaybetmesine ve binlerce kişinin yaralanmasına neden olduğu ifade edildi.

TIME dergisinin haberine göre, Cammu Keşmir bölgesinde 2010 yılından bu yana düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleri tarafından "ölümcül olmadığı" iddia edilen pellet silahları kullanılıyor. 

Uluslararası Af Örgütü, Cammu Keşmir'de 2010 yılından beri bu silahların, 14 kişinin ölümüne, 6000'den fazla kişinin yaralanmasına ve 700'den fazla kişinin gözlerini kaybetmesine yol açtığını bildirdi.

Hindistan, 2016 yılında, pellet silahlarının yüzlerce Keşmirli'yi kör etmesine gelen tepkiler üzerine silahın kullanımına sınır getirildiğini duyurmuştu. 

Hindistan'ın işgal polisleri tarafından gösterileri bastırmak için kullanılan pellet silahları yüzünden ise şu ana kadar yaklaşık 200 genç gözlerini tamamen kaybetmiş durumda.

Pellet yaralanmalarının yarıdan fazlasını ise 15 yaş altı çocuklar oluşturuyor.

CAMMU KEŞMİRLİLERİN MÜCADELESİ

Cammu Keşmir'deki direnişçi gruplar, 1989'dan bu yana bağımsız olmak ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler gerçekleştiriyor.

Güvenlik güçleri ile Hizbul Mücahidin arasında 8 Temmuz 2016'da da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinden sonra on binlerce kişi sokaklara dökülmüş ve protestolar sırasında 63 kişi hayatını kaybetmişti. 

Wani'nin ölümünün akabindeki yedi ayda, 782'si gözünden olmak üzere 6 binden fazla kişinin bilye atarlarla yaralandığı kaydedildi.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947 yılında Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı. 

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 21:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48