Hint Müslüman liderleri Libya'ya müdahaleyi kınadı

Yeni Delhi'deki müslümanlar hem Kaddafi'nin hem de batılı güçlerin Libya halkına bomba yağdırmasına tepki gösterdi, Arap ülkelerine "tuzağa düşmeyin" çağrsı yaptı

Asya 21.03.2011, 12:36 21.03.2011, 12:36
Hint Müslüman liderleri Libya'ya müdahaleyi kınadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'daki müslüman liderler, Libya'da yaşanan gelişmelerden rahatsız. Yeni Delhi'deki dini liderler tarafından yapılan ortak açıklamada, hem ülkesinde demokrasi isteyen halka karşı baskıcı önlemler uygulayan Kaddafi rejimi, hem de batı tarafından başlatılan askeri kampanya reddedildi.

Bildiride, "Libya'da sivil protestolara otokratik Kaddafi rejiminin cinayetini kınıyoruz ve acımasız bir diktatörlük prangasından kurtulmak isteyen Libya halkının mücadelesine destek veriyoruz. Aynı zamanda, Kaddafi rejimine karşı batı askeri kampanyasını da kınıyoruz" denildi.

Batılı güçlerin gözlerini Libya petrol zenginliğine diktiği belirtilen açıklamada, "batının askeri kampanyasının bazı açığa vurulmamış nedenleri" olduğu ifade edildi.

Batının " Libya'nın petrol zenginliği ve stratejik coğrafi konumuna karşı hegemonik tasarımları, açık emperyalist niyetleri vardır" denilen bildiride,  "aynı güçler bazı diğer Arap ülkelerinde , Filistin ve Suriye topraklarındaki acımasız güçlere karşı parmağını bile kıpırdatmıyor" eleştirisi yapıldı.

Batının müdahelesine destek çıkan Arap Birliği'ni de kınayan Hindistan müslüman liderleri, mevcut Libya krizinin güçlü bir geçiş hükümeti ile çözülebileceğini belirtti.

Bildiri şöyle sona erdi:

"Mevcut Libya krizinin kabul edilebilir tek çıkış yolu Trablus'taki zalim rejimi devirmeye çalışanlara silah ve lojistik destek sağlayarak, bir Libya geçiş hükümetini desteklemektir. Bir halk hareketi bir başka Müslüman ülke üzerinde batı kontrolünü empoze etmek için kullanılmamalıdır. Arap ülkelerini bu tuzağa düşmemeye, bu sömürgeci kampanyayı meşrulaştırmak için kullanılacak simgesel desteği vermemeye çağırıyoruz ."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?