banner15

Hint Müslümanlarından açlık grevine destek

11 gündür Hindistan'daki yolsuzluklara karşı açlık grevinde olan 74 yaşındaki Hazare'ye Hint Müslümanlarından destek geldi

Hint Müslümanlarından açlık grevine destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan’da devam eden yolsuzluklara karşı açlık grevine başlayan 74 yaşındaki Hazare’ye Hindistanlı Müslümanlardan destek geldi.

İndia Express’in haberine göre, Hindistanlı Müslümanlar 74 yaşında yolsuzluklara karşı açlık grevine başlayan Hazare’ye destek verdiklerini açıkladı.

Hindistan Ulema Birliği tarafından dün yapılan açıklamada, açlık grevinde olan Hazare’nin Müslümanlar tarafından desteklendiği ifade edildi.

Hindistan Ulema Birliği Genel Sekreteri Bunaî Hasanî, “Biz Hazare’nin yolsuzluklara karşı gerçekleştirdiği açlık grevini ülkeler ve dinler üstü bir mücadele olarak kabul etmeliyiz,” diyerek Müslümanlar olarak Hazare’ye destek verdiklerini açıkça beyan etti.

Müslüman alimler ve liderler Çarşamba günü Mumbai’nin güneyinde toplanarak Anna Hazare’ye durumu ile ilgili görüşmüş ve sonrasında destek kararı almışlardı.

AÇLIK GREVİNİN 11. GÜNÜNDE

Hindistan'da yolsuzlukla mücadelede simge isim haline gelen Anna Hazare’nin bugün açlık grevinin 11. günü. Hazare, 11 gündür açlık grevine devam ettiğini ve açlık grevine daha fazla devam edebileceğini söyledi.

Hazare, 16 Ağustos açlık grevine başlamıştı. Hükümetten yolsuzlukla mücadele için güçlü bir kanun teklifi bekleyen asker emeklisi aktivist, usulsüz protesto yaptığı gerekçesi ile geçtiğimiz hafta tutuklanmış ve birkaç gün sonra serbest bırakılmıştı.

Hindistan hükümetinin yolsuzluklarla mücadele için çıkaracağı 'Halk için ombudsmanlık kanununu' çok zayıf bulduğu için geçtiğimiz Nisan ayında protestolara başlayan Hazare, mevcut Manmohan Singh hükümetinin yolsuzluklarla daha sıkı mücadele etmesini talep etmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35