banner39

Hint şiddetini gösterdiği için kapatılan iki kanal yeniden yayında

Hindistan, cuma günü Vatandaşlık yasasını protesto edenlere polisin uyguladığı şiddeti gösteren 2 haber kanalını geçici olarak yasaklamıştı. Kanallar bugün yeniden yayına başladı

Asya 09.03.2020, 10:17 09.03.2020, 11:07
Hint şiddetini gösterdiği için kapatılan iki kanal yeniden yayında

Hindistan'da Gazetecileri Koruma Komitesi 6 Mart'ta yaptığı açıklamada, "Hindistan hükümeti Malayalam dili haber kanalları Asianet News ve MediaOne TV'ye uygulanan 48 saatlik yasağı derhal kaldırmalı ve hassas konuların keyfi olarak sansürlenmesini durdurmalı" dedi .

Bilgi ve Yayın Bakanlığı 6 Mart Cuma tarihinde Yeni Delhi'de düzenlenen Vatandaşlık Yasası protestolarını yayınlarken 'önyargılı' oldukları ve kaosu teşvik oluşturdukları iddiasıyla Asianet News ve MediaOne TV kanallarını 48 saat boyunca askıya almıştı.

Bakanlık, askıya alma talimatında Asianet News ve MediaOne TV'nin gösterileri yayınlamasının “şiddeti kışkırtabileceğini ve yasa ve düzenin sürdürülmesine tehlike oluşturabileceğini” iddia etti.

Protestocuların Müslüman vatandaşlara karşı ayrımcılık yapacağını söyledikleri yeni bir vatandaşlık yasasına ve ulusal sicile karşı gösteriler Aralık ayından bu yana Hindistan'daki şehirlerde gerçekleşiyor. Haberlere göre, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi'nin yerel bir liderinin protestoculara karşı bir baskı tehdidiyle 23 Şubat'ta Delhi'de şiddet patlak verdi . Raporlara göre, çoğunluğu Müslüman olan en az 53 kişi gösterilerde dört gün boyunca öldürüldü .

CPJ kıdemli Asya araştırmacısı Aliya Iftikhar, “Hindistan hükümeti ve Delhi polisi, haber merkezlerini ve gazetecileri ayaklanmalar hakkında rapor verdikleri sansürlemek yerine, şehirde meydana gelen şiddeti önlemek için gerçek önlemlere odaklanmalıdır” dedi. “Gösteriler ulusal öneme sahip bir konudur ve medyanın misilleme olmadan işlerini yapmasına izin verilmelidir. Yetkililer hemen Asianet News ve MediaOne TV yasağını geri çekmeli ve yayınlarına devam etmelerine izin vermelidir. ”

Kaynak: cpj.org, opindia.com, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?