banner15

Hintli aktivist açlık grevine son verdi

Hintli aktivist Hazare yolsuzlukla mücadele için desteklediği yasanın kabul edilmesinin ardından bugün 13 günlük açlık grevine son verdi

Hintli aktivist açlık grevine son verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da yolsuzlukla mücadelede simge isim haline gelen Anna Hazare, ülke parlamentosunun alt ve üst kanatlarının yolsuzlukla mücadele için desteklediği yasayı kabul etmesinin ardından bugün 13 günlük açlık grevine son verdi. 74 yaşındaki asker emeklisi Hazare, destekçilerinin de teşvikleri ile ilk yemeğini çocukların elinden aldı. 

Toplanan kalabalık destekçisine seslenen Anna Hazare, “Bu bir zafer. Bu 13 günlük çalışmamızın bir meyvesidir.” Dedi. Konuşmasının ardından hastaneye götürülen Hazare, açlık grevine son verdiğini açıklarken, reformlar için mücadelesinde de vazgeçmeyeceğini ifade etti. Açlık grevi süresince Hazare 7 kilo kaybetti. 

Hazare, 16 Ağustos açlık grevine başlamıştı. Hükümetten yolsuzlukla mücadele için güçlü bir kanun teklifi bekleyen Hintli aktivist, usulsüz protesto yaptığı gerekçesi ile geçtiğimiz hafta tutuklanmış ve birkaç gün sonra serbest bırakılmıştı.

Hindistan hükümetinin yolsuzluklarla mücadele için çıkaracağı 'Halk için ombudsmanlık kanununu' çok zayıf bulduğu için geçtiğimiz Nisan ayında protestolara başlayan Hazare, mevcut Manmohan Singh hükümetinin yolsuzluklarla daha sıkı mücadele etmesini talep etmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35