Hintli askerlerden Keşmir'de köy camisine baskın

Hindistan işgalindeki Jammu Keşmir eyaletinin Naina köyü Hintli askerlerce kuşatılarak bir kişiyi öldürdü. Askerleri protesto eden köylülere açılan ateş sonucu bir kişi daha hayatını kaybetti

Hintli askerlerden Keşmir'de köy camisine baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan işgalindeki Jammu Keşmir eyaletinde Hindistan güvenlik güçleri ile bir protestocu arasında çıkan çatışmada iki sivil protestocu öldürüldü. 

Srinagar şehrinin 35 kilometre güneyinde bulunan Naina köyünde muhalifler olduğu şüphesi ile bölgeye askerler akın ederek köy kuşatma altına alındı. Polis müfettiş yardımcısı Nitish Kumar yaptığı açıklamada " Bir militan gece çıkan çatışmada öldürüldü" dedi. Salı gecesi kordon altına alınan köydeki yüzlerce kızgın köylü öldürülen kişiler için protesto gösterisi düzenledi. Kumar, protestoculardan iki kişinin yaralandığını, polisin kendisine taş atanlara mermi ve gözyaşartıcı gaz kullandığını söyledi.

Yerel halkın verdiği bilgiye göre aniden yapılan baskının köylünün camide vaaz dinlerken meydana geldiği halkın cami içinde sıkışıp kaldığı söylendi.

Protestocular, Hindistan tarafından işgal edilen bölgedeki askerlere yardım için gönderilen zırhlı polis aracına taş atarak "Hindistan'a git" "Biz özgürlük istiyoruz" diye tepki gösterdi.

Keşmir 1947 yılında İngiliz sömürge yönetiminin sona ermesinden bu yana Güney Asyalı rakipleri Hindistan ve Pakistan arasındaki bölünmüş durumda.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39