banner39

Hizb'ul Mücahidin örgütünün liderlerinden Naikoo öldürüldü

Cammu Keşmir'de güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda Hizb'ul Mücahidin örgütünün lider kadrosunda yer alan Naikoo öldürüldü

Asya 07.05.2020, 07:32
Hizb'ul Mücahidin örgütünün liderlerinden Naikoo öldürüldü

Riyaz Naikoo ve iki yardımcısının hayatlarını kaybettiği operasyon, dün gece Pulwama bölgesinde Beighbora köyünde Hint güvenlik güçleri tarafından düzenlendi. 

Reuters’ın haberine göre yöre halkı, sekiz yıldır kaçak hayatı yaşayan Naikoo'nun, asker, paramilis ve emniyet güçlerinin ortak operasyonuyla öldürüldüğünü belirtti. 

Başına ödül konan ve eski bir matematik öğretmeni olan Naikoo, Cammu Keşmir'de 8 Temmuz 2016 yılında öldürülen Hizbul Mücahidin örgütü liderlerinden Burhan Wani'nin yerine geçmişti. 

Hint yetkililer, Naikoo'yu bölgede güvenlik kurumlarına saldırılar planlamakla suçluyordu. 

Wani'nin ölümü sonrası bölgede tansiyon yükselmişti

Keşmirli direnişçiler 21 yaşındaki Burhan Wani'nin, 8 Temmuz 2016'da Hindistan kuvvetleriyle girdiği çatışma sırasında öldürülmesinin ardından bölgede 5 ay süren büyük çaplı eylemler yapılmıştı.

Yaklaşık 100 sivilin Hindistan güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü gösterilerde, 10 bin kişi yaralanırken binlerce kişi ise hapsedilmişti.

Mart ayından bu yana biri üst düzey 20 Hint askeri öldü

Hint güvenlik güçleri, son dönemde Keşmir’de operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Resmi rakamlara göre, mart ayından bu yana öldürülen ayrılıkçı militan sayısı 36’yı buldu. Aynı dönemde biri üst düzey subay olmak üzere 20 Hint askeri de çıkan çatışmalarda hayatını kaybetti.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?