banner15

Hollande önce ABD'ye sonra Rusya'ya gidiyor

Paris saldırılarından sonra Rusya ile yakınlaşan Hollande, çarşamba günü ABD'ye perşembe günü ise Moskova'ya gidiyor

Hollande önce ABD'ye sonra Rusya'ya gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paris'teki saldırılarıdan sonra Rusya ile daha çok yakınlaşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Moskova'ya gidecek.

Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Hollande yarın ABD'ye Perşembe günü ise Rusya'ya gideceğini söyledi.

Suriye'deki IŞİD ile mücadele cephesinin daha da genişletilmesini isteyeceği öğrenilen Hollande'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile geniş bir görüşme yapması bekleniyor.

SALDIRILAR İKİ ÜLKEYİ YAKINLAŞTIRDI

Suriye'deki iç savaş boyunca özellikle Beşar Esad konusunda karşıt görüşlerde olan Rusya ile Fransa, Paris saldırıları sonrasında yakınlaştı. Putin, saldırılardan sonra Rus ordusuna verdiği talimatta, Fransızlarla tam işbirliği içinde çalışılmasını istedi. Putin, Akdeniz'deki Rus gemilerinin de Fransız gemileriyle "müttefik" gibi çalışması talimatını verdi. 

Putin de Suriye'deki operasyonların Rusya ve vatandaşlarını korumak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtip, Akdeniz'deki Rus donanma güçlerine Fransız 'müttefikleri' ile birlikte çalışmaları yönünde talimat verdi.

PUTİN'DEN HOLLANDE'E HATIRLATMA

Öte yandan, Antalya'daki G-20 Zirvesi'nden sonra konuşan Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Hollande'in Suriye konusundaki politikasını eleştirmiş, Beşar Esad'a kesin bir şekilde karşı çıkmasının onu IŞİD teröründen korumadığını ima etmişti.

RUSYA VE ABD'Yİ DE YAKINLAŞTIRDI

Paris saldırılarının Suriye'de karşıt grupları destekleyen Rusya ile ABD'yi de yakınlaştırdığı belirtiliyor. İddiaya göre, Rusya Rakka'ya düzenlediği son operasyonlar öncesinde ABD'ye bilgi verdi. Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer bunun "tam bir işbirliği" olduğu anlamına gelmeyeceğini savundular.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 14:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35