banner39

Hong Kong'un Çin ile ilgili Şeytani Yasa'sına yüz binlerce itiraz

Çin’in muhalif isimleri kolayca tutuklamasına ve yargılamasına yol açan ve halk tarafından Şeytani Yasa olarak adlandırılan yasal düzenleme, Hong Kong'ta son beş yılın en kalabalık protesto gösterisi ile tepki gördü

Asya 09.06.2019, 13:24 09.06.2019, 13:58
Hong Kong'un Çin ile ilgili Şeytani Yasa'sına yüz binlerce itiraz

Şüphelilerin yargılanmak üzere Çin’e gönderilmesine izin veren yasal düzenlemeyi protesto eden ve yönetime iptal çağrısı yapan yüz binlerce Hong Kong vatandaşı protesto gösterisi düzenledi.

Göstericiler, Çin’in muhalif isimleri kolayca tutuklamasına ve yargılanmasına izin verebileceği kaygısıyla tartışma yaratan yasal düzenlemeyi aşırı sıcak havada beyaz kıyafetler giyerek protesto etti.

Gösteriye katılanlar arasında öğrenciden avukata, iş insanından dini grup liderlerine toplumun hemen her katmanından temsilci vardı.

Prof. Rocky Chang, “Bu, Hong Kong için oyunun sonu; ölüm-kalım meselesi. Bundan buradayım; şeytani bir yasa” derken 18 yaşındaki öğrenci Ivan Wong, “İnsanlar sesini duyurmak zorunda yoksa bu düzenlemenin sonuçları hiç demokratik olmayacak, hukuk sistemimiz yara alacak” görüşünü savundu.

Gösterinin, 2014 yılında bağımsızlık yanlıların düzenlediği, ‘Şemsiye Devrimi’ olarak adlandırılan eylemlerden sonraki en geniş katılımlı kitlesel eylem olduğu, beş yüz bin kişinin katılmasının beklendiği açıklandı.

Hong Kong lideri Carrie Lam yasal düzenlemenin temmuz öncesinde parlamentoda onaylanmasını istiyor.

Hong Kong meclisinde şüphelilerin yargılanmak üzere Çin'e gönderilmesine izin verecek biçimde yasal değişiklik yapılması görüşmeleri sırasında kavga çıkmıştı.  Geçen ay, düzenlemenin parlamentoda tartışıldığı oturumda milletvekilleri yumruklaşmıştı.

Hong Kong, 1898’de imzalanan ‘kira sözleşmesiyle’ uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997’de Çin’e devredilmişti.

Tasarıya giden yol

Tasarı, geçtiğimiz yıl Tayvan'ın başkentiTaipei'de hamile bir Hong Kong vatandaşı kadının öldürülmesi ile gündeme geldi.

Tayvan makamları katil şüphelisi olarak ismini verdiği Chan Tong-kai'nin Hong Kong'a kaçtığı ileri sürülmüştü. Ülkeler arası suçluların iadesi düzenlemelerinde bir delik açmak için Şubat ayında tasarı gündeme geldi.

Chan, ilgili kara para aklama suçları nedeniyle Hong Kong’da hapishanede olmasına rağmen, Tayvan ile herhangi bir iade düzenlemesi olmadığı için cinayet soruşturması ile ilgili Çin'e gönderilemiyor.

Tasarıya karşı olanlar sadece pan-demokratlar değil, aynı zamanda hükümet yanlısı milletvekilleri, etkili yerel ve yabancı iş grupları. Uluslararası olarak, itirazlar Avrupa Birliği, ABD, İngiltere, Kanada ve diğerleri tarafından kaydedilmiştir.

Kaynak: diken, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?