Hong Kong'da 'kayıp kitapçı' eylemi

Hong Kong'da çok sayıda aktivist Çin'i eleştiren kitaplar sattığı için kaybolduğu öne sürülen kitapçı için yürüdü

Hong Kong'da 'kayıp kitapçı' eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hong Kong’da binlerce kişi, Çin’i eleştiren eserler satan bir iş yerinde çalışan 5 kitapçının ortadan kaybolmasını protesto etti.

BBC’nin haberine göre, kitapçıların Çin tarafından alıkonulduğundan şüphe ediliyor. Hong Konglu yetkililer ise konu ile ilgili kapsamlı bir soruşturma yürüttüklerini açıkladılar.

Bir hükümet yetkilisi, Çin’den açıklama beklediklerini belirterek, Hong Kong'da hukukun egemenliğinin “mihenk taşı” olduğunun altını çizdi.

Hong Kong’daki Pekin temsilcisinin ofisine yürüyen binlerce gösterici, “siyasi adam kaçırmalara hayır” şeklinde slogan attı.

Demokrasi yanlısı Halkın Gücü Partisi yetkilisi Albet Chan, Hong Kong’da hukukun ilk defa açık bir şekilde ihlal edildiğini belirterek, “Bu, 'tek ülke iki sistem' prensibinin açık bir ihlalidir. İnsanlar bu yüzden dışarı çıktılar” ifadelerini kullandı.

Geçen yılın sonlarında Hong Kong’da görülen Lee Bo isimli kişi, ortadan kaybolan son kitapçı oldu. Demokrasi yanlısı politikacılar ve aktivistler, Lee'nin kaçırılarak anakaraya götürüldüğüne inanıyorlar. Lee'nin durumuyla ilgili Çin hükümet yetkilileri henüz resmi bir açıklama yapmadı.

"İNGİLTERE DEVREDE"

 Aynı zamanda Birleşik Krallık pasaportu taşıyan Lee Bo’nun ortadan kaybolmasıyla ilgili İngiliz hükümeti de bir açıklama yaparak, “derin endişe” duyulduğunu ifade etti. Açıklamada, Çin’li yetkililerden bilgi istendiği de belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 08:36
banner53
YORUM EKLE

banner39