banner15

Hong Kong'da sessizlik hakim

Hong Kong'da Pekin'in dağılma emrine rağmen gösteriler sessiz bekleyişlerini sürdürüyor

Hong Kong'da sessizlik hakim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in özel yönetim bölgesi Hong Kong'da Pekin yönetimi karşıtlarının gösterileri, dağılmaları yönündeki emre rağmen hükümet binaları çevresindeki iki bölgede sürüyor.

Admiralty ve Mong Kok'taki yüzlerce gösterici ısrarlı bekleyişini sürdürürken, Hong Kong'da memurlar işbaşı yaptı ve okullar açıldı. 

Hong Kong Özel Yöneticisi CY Leung dün Admiralty ve Mong Kok'ta bu sabaha kadar "düzenin yeniden sağlanması için gerekli tüm adımları atacağını" açıklamıştı. 

South China Morning Post'un haberine göre, Öğrenciler Federasyonu lideri Alex Chow Yong-kang, yönetimle yapmaları planlan ancak şimdiye kadar hayata geçirilemeyen görüşmeler için, yöneticilerin gerçekten diyalog kurmak isteyip istemediklerini bekleyip göreceklerini söyledi. 

Bugün önceki günlere göre daha az kalabalık olan gösteri alanlarında genelde sükunet hakim. 

Hong Kong'da birinci haftasını dolduran gösterilerin ilk günlerinde polis, protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmış, sonrasında yönetim yanlısı olduğu söylenen gruplar, göstericilere saldırmıştı. 

Polis, saldırganları durdurmak için çok az şey yaptığı iddialarını yalanlamıştı. 

Hong Kong'da göstericiler, Çin hükümetinin Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesini talep ediyor. 

Çin, ağustos ayında, Hong Kong halkının 2017'de yapılması planlanan seçimde kendi liderini seçebileceğini ancak adayların önce Pekin tarafından onaylanması gerektiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 11:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48