Hong Kong'un ünlü aktivisti Leung'a 6 yıl hapis

Hong Kong 'un önde gelen bağımsızlık aktivisti Edward Leung, 2016 yılındaki ayaklanmalardaki faaliyetlerinden dolayı altı yıl hapis cezası aldı

Hong Kong'un ünlü aktivisti Leung'a 6 yıl hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hong Kong 'un önde gelen bağımsızlık aktivisti (27) Edward Leung, 2016 yılındaki ayaklanmalardaki faaliyetlerinden dolayı altı yıl hapis cezası aldı.

Hong Kong'un radikal muhalif gençlerinin öderi olarak bilinen Leung 8-9 Şubat 2016 yılında alışveriş merkezi Mong Kok'ta yaşanan demokrasi eylemleri yüzünden en sert cezayı alan kişi oldu.

Hong Kong'un Çin'den bağımsızlığını savunan bir hareketin liderlerinden olan yirmi yedi yaşındaki Leung, bir protesto gösterisinde polise saldırmaktan suçlu bulunmuştu. Çıkan olaylarda 130 kişi yaralanmıştı.

Leung'un karara itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Hong Kong ve Çin arasındaki kavganın nedeni?

100 yıldan fazla bir süre Britanya'nın sömürgesi olan Hong Kong, 1 Temmuz 1997’de Çin’e devredildi. Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 1898 yılında İngiltere ve Çin arasında imzalanan anlaşma gereği ana karada yer alan bazı topraklar ve bir kısım diğer ada ve adacıkları kapsıyordu. 1997 yılında sona eren bir kira sözleşmesi ile 99 yıllığına İngiltere'ye kiralanmıştı.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER