banner15

Hristiyan milletvekili koruması tarafından öldürüldü

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde Hristiyan bir milletvekili koruması tarafından öldürüldü. Korumanın neden böyle bir saldırı düzenlediği bilinmezken, ülkedeki Hristiyan Komitesi tarafından üç günlük yas ilan edildi

Hristiyan milletvekili koruması tarafından öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'ın Belucistan eyaletine bağlı Kuetta kentinde Hristiyan bir milletvekili korumasının saldırısına uğradı. Milletvekili saldırıda hayatını kaybetti.

Belucistan'daki Hristiyan toplumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Hendry Mesih isimli Hristiyan milletvekili ile onun yeğeni, milletvekilinin korumasının saldırısına uğradı. Milletvkekili Mesih saldırıda hayatını kaybederken, yeğeni ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Belucistan hükümeti yetkililerinin açıklamasına göre Hendry Mesih, iktidardaki Ulusal Parti'nin üyesiydi. Ağa Muhiddin isim korumanın saldırıdan hemen sonra kaçtığı belirtildi. Yaralanan milletvekilinin yeğeni ise en yakındaki askeri hastenede tedaviye alındı. Yeğenin durumunun ise kritik olduğu öğrenildi.

Hükümet yetkililerinin açıklamasında, cinayeti işleyen korumanın yerel polis olduğu, milletvekilinin bir tanıdığı tarafından ona tavsiye edildiği; saldırıyı ise neden gerçekleştirdiği hakkında henüz bir bilgi bulunmadığı ifade edildi.

Mehdi'nin ölümü üzerine kızgın bir kalabalık tarafından protesto gösterileri düzenlendi. Kızgın kalabalık tarafından kentin en işlek yerinde lastikler yakılarak yollar trafiğe kapatıldı.

Hristiyan toplumu yetkilileri ise ülke genelinde Mesih için üç günlük yas ilan etti.

Olay üzerine Hristiyan liderlerle görüşen Başbakan Nevaz Şerif, olayın sorumlusunun yakın zamanda yakalanarak adalete teslim edileceği sözünü verdi.

Pakistan'ın 180 milyonluk nüfusunun yüzde 3'ünü Hristiyan azınlık oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48