banner15

İflasın eşiğindeki Maduro büyük beklentilerle Çin'de

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, krizdeki ülkesini kurtarmak için Çin’e gitti. 

İflasın eşiğindeki Maduro büyük beklentilerle Çin'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bozuk durumda olan ekonomisini düzeltmek üzere Çin’e gitti. Maduro’nun ana gündem maddesi Çin’in Venezuela’ya yapacağı yatırımlar ve iki ülke arasındaki borç durumu olacağı öğrenildi.

Dün başlayan ziyaretin Pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Maduro, acil ödeme planı çerçevesinde ihtiyaç duyduğu parayı Çin’den almak istediği öğrenildi. Eğer Çin yönetimi Maduro’nun talebini kabul ederse beş milyar dolarlık yeni krediyle ülkesine döneceği bildirildi.

Bu hafta başlarında Pekin'e giden Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Çin Kalkınma Bankası Başkanı ile görüşmüştü.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre bu yılın sonuna kadar enflasyonun yüzde bir milyon olacağı belirtiliyor.

Bozulan ekonomi nedeniyle yüzbinlerce Venezuelalı komşu ülkelere göç etmişti.

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip

Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Venezuela’da petrol ve doğalgaz aramalarını yapan en büyük yatırımcıların arasında bulunuyor.

Çin Venezuela’nın en önemli kreditörlerinden. 2000’li yıllardan itibaren Çin, hızlı büyüyen ekonomisinin enerji ihtiyacını karşılamak için petrol karşılığı kredi anlaşmaları kapsamında Venezuela’ya 50 milyar dolarlık ekonomik gelir sağladı.

Petrol fiyatlarının düşmesi ve ham petrol üretiminin azalmasıyla Venezuela’ya nakit akışının yaklaşık 3 yıl önce durduğu belirtilmişti.

Ancak Venezuela ile Çin arasında 5 milyar dolarlık yeni bir kredi anlaşması temmuz ayında imzalanmıştı. Venezuela krediyi petrol üretim yatırımlarının finansmanı için kullanacağını açıklamıştı.
 

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35