İHH'dan Arakan Müslümanlarına yardım

İHH Budist yönetimin zulmü altında yaşayan Myanmardaki Arakan Müslümanlarına Ramazan ayında yardım kampanyasını sürdürecek

İHH'dan Arakan Müslümanlarına yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Myanmar Sorumlusu Sait Demir, Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletindeki Rohingya Müslümanlarını hedef alan olaylarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini, bölgedeki Budistlere ise zarar verilmediğini, şiddetin sadece Müslümanlara yöneldiğini anlattı.

Demir, Myanmar'da son birkaç haftadır meydana gelen olaylar hakkında AA muhabirine bilgi verdi. Geçen hafta Myanmar'da olduğunu ifade eden Demir, Myanmar'a giremediklerini yalnızca Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Bangladeş sınırındaki kamplara girebildiklerini anlattı. Bölgeden kaçan halkla göç yollarında görüştüklerini kaydeden Demir, "Son bir ay içerisinde bin 500 civarında Müslüman katledilince, Arakanlı Müslümanlar Bangladeş'e sığınmak istedi. Fakat Bangladeş hükümeti, siyasi şartların ve maddi imkanlarının yetersiz olması sebebiyle bunu kabul etmiyor. Bangladeş'e girmeyi başaran yaralılar da kaçak olarak gelebiliyor. Tedavi olmakta bile zorlanıyorlar. Camileri yakıyorlar. Camilerin etrafını kuşatarak Cuma namazına gidilmesini bile engelliyorlar. Saldırılar tamamen Müslümanlığa karşı" diye konuştu.

''MÜSLÜMANLARA KARŞI ÖFKE VAR''

Müslüman köylerinin yakıldığını anlatan Demir, saldırılar yalnızca Müslümanlara yöneltiliyor" dedi. Rohingya Müslümanlarının çok zor şartlar altında olduğunu bildiren Demir, şöyle konuştu:

"Kendi bölgesinde hakimiyet kurmaya çalışan Myanmar hükümeti, Müslümanları katlediyor. İngilizlerin o bölgede işçiye ihtiyacı vardı ve Hindistan'dan Müslümanları buraya getirmişti. Arakanlılar şimdi dışlansalar da yüzyıllardır oradalar. Orası Arakanlı Müslümanların kendi toprağıdır. Arakan'da iki toplum yaşıyor. Yerli halk Müslümanlardan ve Rakhine Budistlerinden oluşturuyor. Müslümanlara karşı bir öfke var. Myanmar hükümeti Budizm milliyetçiliğini savunduğu için (Budist) Rakhinelere dokunmuyor. Rakhineleri kışkırtan Myanmar hükümeti, Müslümanların üzerine gidiyor. Myanmar'daki vatandaşlık yasasına göre Arakanlı Müslümanlar, 'yerleşimci halk' olarak görünüyor. Devlet dairesinde görev alamıyor. Doğan her çocuk Müslümanların başına iş açıyor. Her Müslüman, hükümetin isteği doğrultusunda ücretsiz olarak çalışmak zorunda."

Kendisinin 9 yıldır Myanmar'da görev yaptığını kaydeden Demir, olayların bir anda büyümesinin sebebinin "sosyal medya" olduğunu söyledi. Demir, Myanmar'da Müslümanların yıllardır sıkıntı çektiğini belirterek, yaklaşık 1 buçuk milyon Myanmarlı Müslüman'ın sesini sadece sosyal medya aracılığıyla duyurduğuna dikkati çekti.

İHH'DAN MYANMAR'A YARDIM

İHH'nın 1994 yılından beri bölgede çalışma yaptığının altını çizen Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Arakanlılara yaptığımız yardımlar var. Kendimiz bölgeye giremiyoruz. Gitmemiz mümkün değil. Bölgede 100 bin kişinin yaşadığı kamplar var. Açlık sınırında yaşayan insanlar var. Gıda yardımı yapıyoruz, su kuyuları yapıyoruz. Muson yağmurları döneminde kamplara tadilatlar yapıyoruz. O kamplara girip yardım ediyoruz. Ramazan nedeniyle ciddi bir gıda dağıtımı yapacağız. Yaralılara yönelik çalışmalarımız olacak. Çocuklara giyim yardımı yapacağız."

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 16:18
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
şaziye seyir
şaziye seyir - 9 yıl Önce

kendimden utanıyorum.elimde olsa da hepsine tek tek yardım edebilsem.çocukları tek tek ellerimle doyurabilsem.kucağıma alıp başlarını okşayabilsem.göşyaşlarını durdurabilsem.nerede zengin müslüman kardeşlerimiz.nerede reklam peşinde koşan artistlerimiz.nerede televizyondaki o büyük kampanyalar.nerde başkabakımız...

banner39