banner39

İİT'den Sri Lanka'ya ülkedeki Müslümanların güvenliğini sağlama çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Sri Lanka yönetimine, ülkedeki Müslümanların emniyetini ve güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.

Asya 15.05.2019, 18:48
İİT'den Sri Lanka'ya ülkedeki Müslümanların güvenliğini sağlama çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Sri Lanka yönetimine, ülkedeki Müslümanların emniyetini ve güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, Sri Lanka'nın farklı yerlerinde Müslümanları hedef alan saldırıların yakından takip edildiği vurgulandı.

Açıklamada, Sri Lanka yönetimine, ülkedeki Müslüman nüfusun emniyetini ve güvenliğini sağlama, ayrıca şiddet, aşırılık dalgası ve yükselen nefret söylemiyle mücadele etme çağrısı yapıldı.

İİT'nin açıklamasında, geçen ay ülkenin farklı yerlerinde kiliselere ve otellere düzenlenen saldırılar da kınandı.

Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'nun kuzeyinde Müslümanların işlettiği bir fabrika, bu sabah İslam karşıtı gruplar tarafından ateşe verilmişti.

Müslümanlara yönelik saldırılar

Sri Lanka'da 21 Nisan'da kilise ve otelleri hedef alan terör saldırıları sonrasında Müslümanlara yönelik saldırılar arttı.

İslam karşıtı gruplar, geçen hafta Chilaw kentinde Müslümanlara ait dükkanlar ile camileri tahrip etmişti. Kuzey Batı eyaletindeki Puttalam şehrinde de önceki gün İslam karşıtı grubun 45 yaşındaki bir Müslüman'ı bıçaklayarak öldürmesi üzerine eyalet genelinde dün sabah süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Minuwangoda, Matara ve Puttalam kentlerinde, aralarında sivil toplum kuruluşu lideri 3 kişinin de bulunduğu toplam 74 kişi, Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerine karışma veya teşvik etme gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Sri Lanka'da terör saldırıları

Sri Lanka'da 21 Nisan'da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar yaşanmıştı. Yetkililer, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İİT'den "Filistin'e yönelik tarihi adaletsizlik düzeltilmeli" çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Nekbe'nin (Büyük Felaket) 71'inci yılında uluslararası topluma Filistin'e yönelik tarihi adaletsizliğin düzeltilmesi çağrısında bulundu. 

Nekbe'nin 71'inci yılı nedeniyle İİT'den yapılan yazılı açıklamada, "Bu elim durum, uluslararası toplumun meşru uluslararası kararları uygulamaktan aciz kalması neticesinde 70 yıldan fazla süredir devam ediyor." ifadesi kullanıldı.

Uluslararası toplumun Filistin'e yönelik tarihi adaletsizliğin düzeltilmesi için üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Filistin halkının Nekbe nedeniyle yaşadığı sıkıntılar giderek artarken bu acı hadise hem bireysel olarak hem toplum olarak hâlâ zihnimizde canlı. İşgal gücü İsrail, toprakları yağmalamaya, Filistinlilerin evlerini yıkmaya, katliam yapmaya, kutsalları çiğnemeye devam ediyor."

Bunların yanı sıra İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme ve Filistinlileri çevresinden koparma politikasının sürdüğü kaydedilen açıklamada, acı dolu uzun yıllara rağmen Filistin halkının davasına olan inancıyla, topraklarına dönüş hakkına, onurlu ve özgür yaşama hakkına bağlılığıyla mücadele ve dik duruş örneği sergilemeye devam ettiği aktarıldı. 

İİT'nin, adil mücadelesinde ulusal haklarını geri alması için Filistin halkına daimi ve tam destek verdiği vurgulanan açıklamada, dünya ülkelerine de her türlü yolla bu halka destek olma çağrısı yapıldı. 

1948'den beri dinmeyen acı: Nekbe 

Filistinliler, İsrail'in 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor. 

İsrail güçleri Nekbe sırasında yaklaşık bir milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli öldürüldü. 

Nekbe'den dolayı halihazırda Filistinlilerin yüzde 80'i mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?