banner39

İİT heyeti Myanmar'a gidiyor

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, altı üye ülkenin dışişleri bakanıyla beraber Kasım ayı ortalarında Myanmar'a gidecek

Asya 29.10.2013, 08:39 29.10.2013, 08:39
İİT heyeti Myanmar'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar'da Müslümanlara yapılan şiddetle ilgili olarak 6 üye ülke dışışleri bakanıyla Myanmar'a gideceklerini bildirdi.

İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yapılan özel toplantıda İİT'yle ilgili kabul edilen 'başkanlık açıklaması'nın ardından Genel Sekreteri olarak gerçekleştirdiği BM temasları hakkında açıklamalarda bulundu.

İhsanoğlu, kasım ayı ortalarına doğru yaklaşık 2 hafta sonra, Rohingya'daki Müslümanların kendi yurtlarında vatandaşlık haklarını dile getirmek konusu başta olmak üzere, Myanmar'a 6 üye ülke bakanıyla bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

BMGK İLE İŞBİRLİĞİ

BMGK'nın kabul ettiği başkanlık açıklamasına ilişkin İhsanoğlu, şunları kaydetti;

''İşbirliğimiz, değişik sahalarda, siyasi sahalarda, ihtilafların çözümünde, mesela Somali'de, Mali'de, Myanmar'da... Bugün Filistin meselesi, Suriye meselesi konuşuldu. Bu işbirliğimizin daha ileriye götürülmesi isteniyor. BM'nin alt organlarıyla yakından işbirliğimiz var. Fakat Güvenlik Konseyi'de ayrı bir madde olarak bir toplantının gerçekleştirilmesi çok mühim. Ben bu konuda birkaç yıldır çalışıyorum ve bu Azerbaycan'ın başkanlığında gerçekleşti. Azerbaycan'a ayrıca teşekkür ediyorum.''

Başkanlık açıklamasının bir ilk olduğunu belirten İhsanoğlu, ''Her iki senede bir Genel Sekreter'in bölgesel teşkilatlarla ilgili raporunda İİT ile ilgiili özel bir bölüm koymasının gerektiğine işaret ediyor. Bu da bizim yaptığımız çalışmaların daha ileri safhaya gelmesini ve bu işbirliğinin BMGK'nın gündemine olmasını sağlayacaktır.'' dedi.

''MYANMAR'I ULUSLARARASI GÜNDEME TAŞIDIM''

İhsanoğlu, teşkilatta göreve geldiğinde, 2005 yılda Myanmar konusunu ilk defa gündeme getirdiğini bildirdi.

Teşkilat olarak, o günden beri bu meselelerle yakından meşgul olduklarını anlatan İhsanoğlu, Myanmar'da, Müslümanları temsil eden 26 tane sivil kuruluşunu bir çatı altında topladıklarını ifade etti.

Bu çatı kuruluşunu Rohingyalıların temsilcisi olarak tanıdıklarını, Bakanlar Kurulu'nda böyle bir karar çıkarttıklarını ve bir sorun olduğunda meseleyi tenkid ederek, uluslararası gündeme taşıdıklarını belirten İhsanoğlu, şunları ifade etti:

''BM Genel Sekreteri'ne yazdım, Başkan Obama'ya yazdım, AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a yazdım. Herkese yazdım. Bütün dünya kamuoyunun dikkatini buna çektik. Daha sonra bölgeye bir heyet gönderdik. O heyet insani yardım ofisinin açılması için hazırlık yaptı. 25 milyon dolar kadar bağış toplandı fakat maalesef hükümet son anda radikal Budist rahiplerin baskısı altında bizimle yaptığı anlaşmayı iptal etti. Daha sonra bizim baskılarımız devam etti. Zirveden karar çıkardık. Daha sonra Myanmar hükümeti bizim taleplerimizi kabul etti.''

ROHİNGYA KRİZİNİN 2 TEMEL UNSURU

Rohingya'daki problemin çözümü konusunda, 2 hafta sonra 6 bakanla Myanmar'ın başkentine gideceklerini tekrarlayan İhsanoğlu, orda Cumhurbaşkanı başta olma üzere hükümet erkanıyla konuşup, bölgeyi ziyaret edeceklerini kaydetti.

İhsanoğlu, Rohingya krizinin 2 temel unsuru belirerek, bunlardan birincisinin ''İnsan haklarıyla ilgili ve vatandaşlık hakkının inkar edilmesiyle ilgili'' olduğunu söyledi. 1982 yılında yapılan bir denemeyle Rohingyalıların, vatandaşlık hüviyeti olanlar arasında kabul edilmediğini belirten İhsanoğlu, Rohingyalıların ikincisi temel sorununun, yaşama hakkıyla ilgili şartların temin edilmesiyle ilgili olduğunu bildirdi.

İhsanoğlu, ''Bunlar çok karmaşık, problemler yumağı gibidir. Bunları çözmek sabır ister ve büyük bir ilgi ister. Biz bunun büyük bir hazırlığı ve gayreti içindeyiz'' değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ve Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın bölgeyi ziyaret etmesinin o bölgedeki Müslümanlar arasında büyük bir moral olduğunu dile getiren İhsanoğlu, ''Maalesef daha sonra bu konuda birtakım tıkanıklıklar yaşandı. Biz bu sorunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz'' dedi.

İhsanoğlu, BM'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada ise, göreve geldiği günden ilk defa BM Güvenlik Konseyi'nin ilk defa İİT ile ilgili işbirliği konusunda özel bir oturumda toplandığını ve oy birliğiyle iki kuruluşun ortak hedefleri doğrultusunda bir başkanlık açıklamasını kabul ettiğini bildirdi.

BMGK'daki toplantının ardından BMGK Dönem Başkanı Azerbaycan'ın öğle yemeğine katılan Ekmeleddin İhsanoğlu, daha sonra İİT BM Daimi Gözlemcisi Ufuk Gökçen ve İİT Siyasi Bölüm Direktörü Mahdi Fathallah'la düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İhsanoğlu burada yaptığı konuşmada, ''Bugün itibarıyla, İİT ve BM'nin   potansiyel sorunları çözmek için sinerji yaratacağını'' ifade ederken, bu sorunların ''çatışmaların önlenmesi, sosyo-ekonomik kalkınmanın desteklenmesi gibi sorunlara çözüm bulmak'' olduğunu kaydetti.

Müslümanların birliği üzerinde 2005 yılında Mekke'de yapılan İİT zirversinin 10 yıllık programın belirlenmesiyle sonuçlandığını bildiren İhsanoğlu, ''Bu program ılımlılık ve modernizasyondur. Radikalizasyon probleminin ve radikal grupların, kötülüklerini haklı çıkarmak için İslam adını kullandıklarının farkına vardık. Onların bundan uzak durmalarını sağlamalıyız. İslam adına konuşama hakları yok'' dedi.

BM GENEL KURULU'NDA MYANMAR TASLAĞI

Öte yandan, İİT BM Daimi Gözlemcisi Ufuk Gökçen de yaptığı açıklamada, AB'nin hazırladığı Myanmar taslağı dışında, İİT'nin de Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddetin son bulması için uzun süredir üzerinde çalıştığı taslağın, 1 Kasım'a kadar BM Genel Kurulu'na sunulmak üzere ilgili komiteye vermiş olacağını ifade etti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?