İkbaliye'nin anahtarı İkbal'in torunlarında

Pakistan'daki sel mağdurları için kurulan İkbaliye kasabası, İkbal'in torunlarına teslim edildi. Kasabanın adı, Türk milli mücadelesine destek veren Muhammed İkbal'e vefa olarak verilmişti.

İkbaliye'nin anahtarı İkbal'in torunlarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da 2010 yılında yaşanan sel felaketinden sonra Kimse Yok Mu Derneği tarafından kurulan şehre Kurtuluş mücadelesine destek veren Muhammed İkbal'in ismi verildi.

2010 yılında yüzde 40'ı sel suları altında kalan Pencap eyaleti Multan Bölgesi'ndeki Muzaffargarh'da 110 dönüm arsa üzerinde sel mağdurları için Kimse Yok mu tarafından bir kasaba inşa edildi. 296 konutun yanı sıra okul, cami ve alışveriş merkezi gibi ihtiyaçların da düşünüldüğü ve toplam 7 milyon dolara mal olan İkbaliye kasabası resmi açılışla İkbal'in torunlarına teslim edildi.

Türkiye'nin Kurtuluş mücadelesi yıllarında, Lahor şehir Meydanı'nda 'Anadolu insanına yardım' çağrısında bulunan Pakistanlı İslam âlimi ve şair Muhammed İkbal'e vefa olarak semte ismi verildi. "Zaman, Anadolu insanına yardım zamanı" diyerek Türk milli mücadelesine destek veren İkbal, Pakistan halkının da zamanında 1 milyon sterlini aştığı söylenen para yardımını binlerce kilometre ötedeki kardeşlerine göndermelerine aracı olmuştur. Sel felaketinden sonra hızla çalışmalara başlayan Kimse Yok mu ekibi, bölgedeki yaraları sarmaya koyuldu. 296 konut, 12 derslikli bir okul, 6 yeşil park alanı, pazaryeri, 90 tonluk su tankı, bir cami ve 12 dükkândan oluşan alışveriş merkezinin bulunduğu kasaba inşa edildi. Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif'in oğlu Federal Milletvekili Muhammed Hamza Şerif  açılışı gerçekleştirdi. Babasının Türkiye'ye beslediği dostluk ve kardeşliğin her daim devam ettiğini belirten Şerif, yönetimde olacakları 5 yıllık süreçte de bu ilişkileri daha ileriye taşıyacak çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39