banner15

İncirlik'teki nükleer silahlar Rusya'nın hedefinde

Askeri uzmanlara göre, son günlerde tartışmaya açılan İncirlik'teki nükleer silahların Romanya'ya götürüleceği iddiaları Rusya'nın propagandalarından biri

İncirlik'teki nükleer silahlar Rusya'nın hedefinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'deki darbe girişimi sonrası İncirlik askeri üssünde bulunan nükleer silahları Romanya'ya taşınma ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Foreing Policy'de bir yazı kaleme alan Jeffrey Lewis, nükleer silahların Romanya'ya taşınması ile ilgili tartışmaların saçmalıktan ibaret olduğunu belirterek "Silahların taşınması tartışması aslında Moskova'nın stratejilerinden biri. Zira Ruslar nükleer silahların bu şekilde 'Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nı ihlal ettiğini öne sürmeye çalışıyor. Fakat öne sürülen tezler saçma. Bazı saçma tezleri cürütmek, onu ortaya atmaktan çok daha zordur" ifadelerine yer verdi.

Romanya'nın propagandalarla ilgili resmi açıklamayla cevap verdiğini hatırlatan Lewis, bugüne kadar pek duyulmayan AB merkezli web sitesi EurActiv'den bu iddiaların duyurulduğunun altını çizdi.

Propangaların asılsız olduğunun birkaç nedeni olduğunu belirten Foreing Policy yazarı, Romanya'daki askeri üslerde herhangi bir silah depolama tesisinin olmamasının bu nedenlerin en başında geldiğini söylüyor. Lewis ayrıca, "ABD'nin silah depolaması için önemli gereksinimlere ihtiyacı vardır ve Romanya'da bulunan Deveselu bu ihtiyacı karşılamamakta. Örneğin, Avrupa'da bulunan B61 silahları WS3 ya da Silahlar Depolama ve Güvenlik Sistem çerçevesinde özel olarak hazırlanmış kasalarda saklanıyor. Bunların hiçbiri ise Romanya'da bulunmuyor." ifadelerini kullanıyor.

NATO NÜKLEER SİLAHLARININ YÜZDE 25'İ TÜRKİYE'DE

ABD Kongresi'ne bağlı Araştırma Servisi'nde nükleer güvenlik uzmanı Amy Woolf, İncirlik'te bulunan nükleer silahların NATO'nun kapasitesinin yüzde 25'inden fazlasının İncirlik askeri üssünde bulunduğunu söylemişti.

ABD'li kaynaklara konuşan Amy Woolf, sadece Avrupa genelinde konuşlanmış nükleer silahların çok büyük bölümünün Türkiye'de olduğunu ve bu NATO kapasitesinin yüzde 25'inden fazlasını oluşturduğunu belirtti. Woolf ayrıca “Bu silahların yalnızca caydırıcı özelliği yok, NATO üyelerini de birbirine kenetleyen önemli bir unsur. Türkiye’deki bombalar depoda saklanıyor." ifadelerine yer vermişti.

Türkiye'deki nükleer silahların bulunmasını NATO üyelerinin korunmasına yönelik de olduğunu belirten Woolf "B61 silahları, NATO üyelerinin herhangi birine yönelik temel güvenlik tehditlerine karşı" olduğunun altını çizmişti.

ABD BASININDA TARTIŞMAYA AÇILMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde ABD basını, darbe girişimi ile birlikte İncirlik askeri üssündeki nükleer silahların güvenliğinin tehlikeye girdiğini belirterek, bu silahların Türkiye'den ihraç edilip edilmemesiyle ilgili bir tartışma başlatmıştı.

GÜVENLİK SORUNLARI ÖNE ÇIKARMIŞTI

15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası ABD basınında tartışmaya açılan nükleer silahların varlığı ilk kez ABD basınının ve Kongresi'nin gündemine getirilmişti.

ABD'de yayın yapan Business Insider'in haberine göre, İncirlik askeri üssünde yaklaşık 50 adet bulunan B61 nükleer silahları ABD Kongre Araştırma Servisi'nin gündemine getirildi. Böylece uzun süredir basında yer alan tartışmalar resmiyet kazanmış oldu. Alınan bilgilere göre, ABD Kongresi'ne silahların güvenliği, kapasitesi ve detayları ile ilgili bilgiler verildi. Rapora göre, İncirlik askeri üssündeki nükleer silahlar Soğuk Savaş Dönemi'nden bu yana yer altında saklanıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35