banner39

Irak ile Rusya arasında askeri işbirliği

İki ülke arasında askeri ve teknik alanda işbirliği anlaşması imzalandı

Asya 31.07.2015, 14:10 31.07.2015, 14:10
Irak ile Rusya arasında askeri işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ve Rusya arasında askeri ve teknik işbirliği mutabakat zabtının imzalandığı bildirildi.

Irak Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Halit el-Ubeydi, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Başkanı Alexander Fomin ile askeri ve teknik alandaki işbirliği mutabakat zabtını imzaladı.

Açıklamaya göre, imzalanan mutabakat zabtı, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesini kapsayan mekanizmaların yanı sıra anlaşma çerçevesinde karşılaşılabilecek olası idari ve mali engellerin çözüm yöntemlerini de içeriyor.

Ubeydi, temasları sonrası yaptığı açıklamada, Irak hükümeti ve halkının Rusya'ya terörle mücadelelerinde özellikle askeri dayanışmadaki desteğinden dolayı teşekkür ederek, imzalanan mutabakatın iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin yeni başlangıcı olmasını temenni etti.

Öte yandan Fomin ise, Irak halkının terör güçlerine karşı mücadelesine işaret ederek, ülkesinin Irak'a yönelik her alanda desteğinin devam edeceğini söyledi.

Fomin, terörle mücadelesinde Irak'ın savaş çabasını güçlendireceklerini de sözlerine ekleyerek, ikili askeri işbirliği alanında yeni ufuklar açmaya her zaman hazır olduklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?