banner39

Irak, 'Suriye'nin Dostları'na katılmıyor

Türkiye'yi Irak'ta yapılan Arap Birliği Zirvesi'ne davet etmeyen Irak, yarın İstanbul'da yapılacak "Suriye'nin Dostları" toplantısına katılmayacağını duyurdu

Asya 31.03.2012, 17:11 31.03.2012, 17:11
Irak, 'Suriye'nin Dostları'na katılmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de şiddetin durması, insani yardımlara devam edilmesi ve siyasi sürecin başlatılması için çaba harcayan "Suriye'nin Dostları Toplantısı"nın ikincisi yarın İstanbul'da yapılıyor. İstanbul'da yapılacak toplantıya geçtiğimiz günlerde Arap Birliği'nin Bağdat'ta toplayarak Suriye konusunu masaya yatıran Irak'ın katılmayacağı öğrenildi.

Irak Başbakanlık Sözcüsü Ali Musawi, Irak'ın yarın İstanbul'da yapılacak "Suriye'nin Dostları Toplantısı"na katılmayacağını söyledi.

AFP'ye açıklamalarda bulunan Musawi, ülkesinin "arabuluculuk rolü"nü korumak için yarınki toplantıya katılmayacağını belirtti. Musawi, Irak'ın Suriye'de daha fazla kan akmaması için arabuluculuk rolünü aktif bir şekilde sürdürmek istediğini aktardı.

Suriye'nin Dostları Grubu'nun yarın İstanbul'da yapacakları toplantı Tunus'tan sonra ikinci toplantı olacak. Toplantıya İran, Rusya ve Çin de katılmıyor. 71 ülkenin temsilcisinin katılacağı toplantıya ABD'den Dışişleri Bakanı Clinton katılacak. BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan da yarnki toplantıya kendi temsilcsini gönderecek.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?