Irak'ta aynı gün dört saldırı: Onlarca ölü var

Irak'ta Kerbela törenlerine yönelik bugün dört ayrı yerde saldırı düzenlendi. Saldırılarda şu ana kadar en az 70 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor

Irak'ta aynı gün dört saldırı: Onlarca ölü var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hz. Hüseyin'nin katledilişinin 1374'üncü yılında yıldönümünde Irak'ta düzenlenen törenler kana bulandı.

Irak'ın çeşitli yerlerinde Kerbela şehitlerini anmak için toplanan gruplara düzenlenen intihar saldırılarında en az 70 kişi öldü. Geçmiş yıllarda da düzenlenen ve Şiileri hedef alan saldırıların alınan yoğun güvenlik önlemlerine rağmen bu yıl yine gerçekleşmiş olması endişe yarattı.Büyük bir kısmı başka ülkelerden Irak'a gelen yüz binlerce kişi, Aşura törenleri için Kerbela'ya akın etti. Saldırıların en büyüğü Şiilerin çoğunlukta olduğu başkentin kuzeyindeki Diyala eyaletinde düzenlendi. Güvenlik ve sağlık görevlilerinin aktardığına göre intihar saldırganı 41 kişinin ölümüne 65 kişinin ise yaralanmasına neden oldu.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bağdat'ın kuzeyindeki Bakuba kentinin Es-Sa'diye kasabasında da bir taziye konvoyunun, Şiilere ait Hüseyniye merkezinin yanından geçerken, burada park halindeki bir araç infilak etti. Hastane kaynakları, olayda 32 kişinin öldüğünü, 65 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu ifade edildi.

Diyala'dan önce ülkenin farklı yerlerinde iki saldırı daha gerçekleşti.

Başkentin güneyindeki Hafriye şehrinde dokuz kişi hayatını kaybetti.

Kerkük'te düzenlenen ikiz bombalı saldırılar da beş kişinin yaralanmasına neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39