banner39

Irak'ta Türkmenlerle ilgili tarihi karar

Irak Meclisi Türkmenlerin konumunu güçlendiren önemli bir karara imza attı

Asya 01.08.2012, 15:07 01.08.2012, 15:12
Irak'ta Türkmenlerle ilgili tarihi karar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak meclisinde kabul edilen yasa ile Türkmenler Irak'taki "üçüncü büyük ana unsur" kabul edildi. Böylece Türkmenler idari, siyasi ve kültürel alanlarda yer alma hakkı kazanmış oldu.

Irak meclisi Türkmenler açısından önemli bir karara imza attı. Bağdat'taki meclis, Türkmenlerin Irak'taki "Üçüncü Ana Unsur" olduğunu kabul eden yasayı onayladı.

Yasa ile, Türkmenlerin eğitim ve kültürün yanı sıra siyasi ve idari alanlarda kendilerini göstermelerinin önü açılıyor.

KÜRT VEKİLLEDEN BÜYÜK DESTEK

Türkmenlerle ilgili yasal düzenleme Irak meclisindeki Kürt milletvekillerinden büyük destek gördü.

Kürt milletvekilleri, Türkmenlerin eski yönetim döneminde her türlü baskıya maruz kaldıklarını, bu yüzden de yasayı desteklediklerini belirttiler.

Yasanın kabulü Kerkük'te sevinç gösterileriyle karşılandı. Türkmen gençleri kararın ardından Kerkük'ü şenlik alanına dönüştürdü.

RAPORDAN BAZI DETAYLAR:

Türkmenlerin federal bölge olarak düzenlenmeyen illerde, yerel yönetimlerde, haklarını kullanmalarını sağlayacak gerekli yasal düzenlemeler yapılabilecek. Bu amaçla Türkmen İşleri Yüksek Kurulu kurulacak, federal bütçeden ödenek tahsis edilecek.

Türkmenler'in gasp edilen arazileri iade edilecek, silahlı kuvvetler, güvenlik teşkilatları ve bütün bakanlıklarda temsil edilecek.

Polis, kara ve hava harp okullarından Türkmenlere kontenjan ayrılacak. Ayrıca yurt dışında da devlet hesabına okumaları mümkün olacak.

Telafer şehrinin mağduriyetleri giderilecek ve bunun için bir bütçe tahsis edilecek.

Türkmen halkının yaşadığı bölgelerde demografik yapıyı değiştirecek kararların alınmaması ve uygulanmaması için önlemler alınacak.

Türkmenlerin varlıklarının korunması ve devamı yasal düzenlemelerle güvence altına alınacak.

Türkmen halkı, kamu ve özelde kendi dili ve ona uygun harfleri kullanma hak ve özgürlüğüne sahip olacak. Kendi dillerinde eğitim hakkı doğacak. Türkmence yayın yapan devlet televizyonu kurulabilecek.

Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı şehir ve bölgelerde Türkmenlerden Federal Polis Teşkilatı'na bağlı birlikler kurulması artık mümkün olacak.

Irak nüfusunun yüzde 75-80'ini Araplar, yüzde 15-20'ini Kürtler ve yüzde 2-3'ünü Türkmenler oluşturuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü