İran: ABD'nin Libya'ya müdahalesi hata olur

İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, "ABD, petrolün kontrolünün halkın eline geçmeye başlamasından sonra diktatörlere sırt çevirdi" dedi.

Asya 07.03.2011, 02:41 07.03.2011, 02:41
İran: ABD'nin Libya'ya müdahalesi hata olur

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Libya'ya yönelik olası bir ABD müdahalesinin stratejik bir hata olacağını ve bölgedeki halk hareketlerini artıracağını söyledi.

Tümgeneral Firuzabadi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölge halklarının ülkelerini kurtarmak ve diktatörlüklere son vermek için harekete geçtiğini ifade etti.

Bölge halklarının, "zorba güçler ve siyonist İsrail rejimi tarafı ndan aşağılanmaya, yolsuzluklara, diktatörlüklere karşı ayaklandığını" söyleyen Firuzabadi, ABD'nin desteklediği ve gücünü aldığı unsurlardan biri olan diktatörlük rejimlerine karşı mücadeleyi "İslami uyanış" olarak nitelendirdi.

Tümgeneral Firuzabadi, "ABD'nin, bölgedeki gelişmeler karşısında ilk başlarda şaşkınlık yaşadığını, ancak petrolün kontrolünün halkın eline geçmeye başlamasından sonra diktatörlere sırt çevirdiğini" bildirdi.

Libya'ya yönelik olası bir Amerikan müdahalesini de değerlendiren Firuzabadi, "ABD'nin Libya'ya müdahalesi, stratejik bir hata olur. Böyle bir müdahale bölgedeki halk hareketlerini daha da güçlendirir ve Kuzey Afrika'daki Müslüman halklarla karşı karşıya gelinir" dedi.

Afganistan ve Irak'a müdahale gerekçelerinin Libya için düşünülmesini 'hatalı hesap" olarak değerlendiren Firuzabadi, "ABD'nin Libya'ya müdahalesi, bu ülkenin Müslümanlar nezdindeki gerçek yüzünü daha da aşikar kılar" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, yabancı güçlerden bölgeye yeni bir müdahalede bulunmaktan kaçınmalarını istemiş, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya askeri müdahalede bulunursanız, bölge halkları ayağa kalkacak ve askerleriniz için mezar kazacak" ifadesini kullanmıştı.

Tahran yönetimi, Tunus ve Mısır'ın yanı Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki bazı ülkelerde son dönemlerde yaşanan gelişmelerin halkların istekleri doğrultusunda neticelenmesi çağrısında bulunmuş, yönetimlerden kendi halklarının sesine kulak vermelerini istemişti. 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?